Технології

Футуролог передбачив появу перекладача для домашніх тварин

Вчені вважають, що технологія машинного навчання дозволить в майбутньому створити пристрій-перекладач, який допоможе спілкуватися з кішками і собаками. За найоптимістичнішими прогнозами, розуміти мову домашніх улюбленців людство зможе вже через 10 років.


Футуролог Вільям Хайем, автор книги Next Big Thing про споживчі тренди, заявив у своїй доповіді, що через десяток років людство винайде пристрій для перекладу мови домашніх тварин.

За словами Хайема, такі девайси буде чекати величезний успіх на ринку. «Інноваційні продукти, які добре «заходять» у споживачів, засновані на наявності попиту. Кількість грошей, які люди витрачають на тварин — вони вже стали пухнастими дітьми для багатьох, — означає, що такий пристрій може знадобитися багатьом. Хтось повинен скласти два і два», — вважає вчений в інтерв’ю виданню The Guardian.

«Багато і так розмовляють з собаками»

Хайем у своїй доповіді посилається на дослідження професора Кона Слободчикоффа з Університету Північної Арізони, який протягом 30 років вивчає поведінку лугових собачок. Для цього він використовував технологію штучного інтелекту, яка допомогла йому встановити, що у цих тварин є «складна система комунікацій, яка володіє всіма ознаками мови».

Згідно з дослідженням Слободчикоффа, у лугових собачок є окремі «слова» для різних типів хижаків, кольорів одягу людини і шкур інших звірів.

Вчений упевнений, що і інші тварини володіють схожими комунікаційними системами, які піддаються розшифровці, і тепер намагається залучити кошти для створення перекладача собак і кішок.

«Багато людей з радістю поспілкувалися б зі своєю собакою або котом або принаймні дізналися б, що їх вихованці хочуть. Багато і так розмовляють з собаками і діляться найпотаємнішими таємницями. Щодо котів я не дуже впевнений. Мені здається, в основному вони говорили б «гей, ідіот, просто погодуй і залиш мене в спокої», — розповів Слободчикофф.

Психолог Портсмутського університету Джуліан Камінські, що вивчає взаємодію людей і собак, менш оптимістична і вважає, що перекладач із собачої, який перетворить гавкіт в усвідомлену мова, з’явиться ще не скоро. За словами Камінського, засоби комунікації, якими користуються собаки, не можна назвати мовою з наукової точки зору.

Тим не менш вчений визнає, що ці тварини демонструють примітивні сигнали про те, чого вони хочуть і як вони себе почувають.

Наприклад, собаки виляють хвостом вправо, коли задоволені, і вліво, коли засмучені. Правда, Камінський вважає, що люди не завжди можуть вважати такі ознаки, тому у штучного інтелекту можуть виникнути труднощі з «перекладом».

Психолог зазначила, що такий пристрій, який здатний інтерпретувати сигнали, міг би бути корисним для людей із зниженою інтуїцією або маленьких дітей, яким іноді не вистачає досвіду в цій галузі.

Камінські навела приклад, коли дітям показують фото собаки з оскаленою пащею, малюки часто вважають, що пес «щасливий», тому що він «посміхається». В таких випадках перекладач міг би вказати на небезпеку і порекомендувати не наближатися до собаки.

Симбіоз мозку і техніки

За останні роки розвиток технології машинного навчання призвів до великих успіхів в області автоматичного розпізнавання мови і перекладу. Сучасні алгоритми інтерпретують мову, ґрунтуючись на величезних масивах даних, а не на комплекті фіксованих правил, як це було раніше.

У 2016 році на ринку з’явився «розумний» нашийник Catterbox, який переводить котяче нявкання в слова, але, на жаль, про науковий підхід тут спочатку не йшло — ґаджет вибирає фрази випадковим чином і є, скоріше, для розваги господаря.

Близько трьох років тому була представлена гарнітура для собак під назвою No More Woof. У цьому випадку розробники все ж спробували залізти вихованцеві «в голову» і заявили, що їх пристрій буде розпізнавати три собачих стани — голод, втому і цікавість. На жаль, «буде» так і залишилося ключовим словом в попередньому реченні, так як проект поки зупинився на стадії збору коштів і замовлення.

Треба зазначити, що широкі можливості машинного навчання змушують вчених активно займатися технологіями з’єднання мозку живих істот і комп’ютера. Раніше компанія Facebook розповіла про свій проект Building 8, реалізація якого дозволить друкувати цифровий текст силою думки.

За словами розробників, ця технологія відкриє нові можливості для людей з обмеженими здібностями, наприклад паралітиків або слабозорих, які зможуть повноцінно спілкуватися, використовуючи тільки силу мозку.

Кнопка «Наверх»