Всесвіт

Газ броколі використовуватимуть для пошуку життя на екзопланетах

Броколі і ряд інших рослин і мікроорганізмів виділяють бромистий метил, щоб виводити токсини. Планетологи вважають, що цей газ – одна з кращих ознак існування життя на екзопланеті.

Дослідники з Каліфорнійського університету в Ріверсайді запропонували новий спосіб пошуку життя на екзопланетах. Вони вважають, що бромистий метил являє собою найкращу біосигнатуру: наявність цього газу однозначно показує існування життя на планеті.

Подібні гази утворюються, коли живі організми додають вуглець і три атоми водню (метилову груп) до небажаного хімічного елементу, пояснюють вчені. Цей процес, званий метилюванням і дозволяє перетворити токсичні для життя речовини в леткі гази, які безболісно видаляються в атмосферу.

Художня ілюстрація слідів хлористого брому в спектрі атмосферного випромінювання. Зображення: Michaela Leung et al., The Astrophysical Journal

Вчені виділили три переваги бромистого метилу — одного з таких метилированих газів – в якості біосигнатури. По-перше, він швидше руйнується в атмосфері. Це означає, що виявлення цього газу показує наявність життя нині, а не колись в далекому минулому.

По-друге, багато інших хімічних речовин, що використовуються для пошуку життя, можуть синтезуватися як в органічних клітинах, так і внаслідок неорганічних процесів. Наприклад, метан може виділятися при виверженні вулканів. Для бромистого метилу існує обмежена кількість способів синтезу, і майже всі вони пов’язані з діяльністю живих організмів.

Нарешті, спектр цього газу близький до іншого – хлористого метилу, який також використовується для пошуку життя. А це означає, що наукові прилади можна налаштовувати на пошук обох газів, що збільшує ймовірність успіху.

Художня ілюстрація планетарної системи у карлика класу M. зображення: NASA / JPL/Caltech

Дослідники відзначають, що в зоряних системах, подібних нашій, цей газ буде виявити досить складно. Ультрафіолетове випромінювання зірки, схожої на Сонце, швидко руйнує бромистий метил в атмосфері. Але на планетах, що обертаються у карликів M-класу, він повинен зберігатися. Насправді це гарна новина, оскільки подібні зірки зустрічаються в 10 разів частіше, ніж такі, як Сонце, резюмують автори дослідження.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


comments powered by HyperComments
Back to top button
comments powered by HyperComments