Наука

Вчені знайшли в меді сліди ядерних відходів: відлуння холодної війни

Концентрація ізотопів недостатньо висока, щоб завдати шкоди здоров'ю людини

Американські вчені знайшли в меді, зібраному на східному узбережжі США, сліди відходів ядерної зброї часів Холодної війни.

Photo by Art Rachen on Unsplash

Вчені з Американського коледжу Вільгельма і Марії в місті Вільямсберг штату Вірджинія виявили в меді, зібраному на східному узбережжі США, наслідки випробувань ядерної зброї часів Холодної війни. Ядерні відходи в меді вдалося знайти випадково: аспіранти привезли в коледж зразки деяких місцевих продуктів, щоб перевірити в них рівень радіації.

Виявилося, що в банці з медом є сліди радіоактивного цезію-137 — цей ізотоп є продуктом поділу ядер в реакторах і ядерній зброї і одним з головних компонентів радіоактивного забруднення біосфери. В результаті вчені прийшли до висновку, що частинки, викинуті в атмосферу в результаті випробувань ядерної зброї, осіли на квітах, з яких бджоли збирають нектар.

Цезій-137 вдалося виявити в 68 банках меду з 122, які потрапили в руки до вчених. Його вміст перевищував середній рівень радіоактивності інших продуктів зі східного узбережжя приблизно в 100 разів – приблизно 870 000 атомів на столову ложку меду. Правда, це все-таки нижче гранично допустимого рівня, встановленого Управлінням з санітарного нагляду за якістю харчових продуктів і медикаментів США (FDA).

Радіоактивні ізотопи цезію-137 три роки тому були виявлені і в Каліфорнійському вині – фахівці Національного центру наукових досліджень протестували червоні і рожеві вина, сировиною для яких служив виноград, зібраний в США в 2009-2012 роках. Вчені звинуватили в цьому аварію на японській АЕС «Фукусіма», яка трапилася в 2011 році.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


comments powered by HyperComments
Back to top button
comments powered by HyperComments