Наука

Медики попередили про ранні і майже непомітні симптоми коронавірусу, присутніх у 60-70% заражених

Попадання патогену в епітелій слизової дихальних шляхів і захоплення вірусом келихоподібних клітин призводить до порушення слизового бар’єра. Через зменшення кількості муцину знижується не тільки нюхова чутливість, а й виникають неприємні відчуття в носі й роті, в тому числі сухість.

Image by fernando zhiminaicela from Pixabay

Безсимптомний перебіг Covid-19 – одна з проблем нинішньої пандемії, яка заважає вчасно виявляти та ізолювати інфікованих і тим самим стримувати поширення вірусу. Вважається, що раптове зникнення здатності відчувати смаки й нюху зустрічається серед приблизно 80 відсотків хворих в європейських країнах. Як пояснюють вчені, такий симптом пов’язаний з тим, що SARS-CoV-2 проникає в епітеліальні клітини, що несуть ангіотензинперетворюючий фермент 2 – саме за допомогою нього S-білок коронавірусу захоплює клітину-господаря і отримує можливість реплікуватися в організмі.

Автори нового дослідження – співробітники університетів Барселони і Мурсії (Іспанія) – описали ще кілька ознак Covid-19, які проявляються на ранній стадії захворювання і настільки непомітні, що їм можна запросто не взяти до уваги. Стаття опублікована на порталі medRxiv.org і ще не пройшла рецензування.

Келихоподібні клітини, які продукують муцин (або просто – слиз) епітелію слизової оболонки кишечника та інших органів хребетних тварин і людини, служать SARS-CoV-2 мішенями, оскільки експресують необхідний йому рецептор ACE2, про яких ми говорили вище. У тому числі ці клітини присутні в респіраторному епітелії слизової оболонки носа і в цілому дихальних шляхів. Коли патоген впливає на келихоподібні клітини й тим самим руйнує муциновий бар’єр, виникає аносмія (повна втрата нюху) або гіпосмія (часткова втрата нюху). Відбувається це тому, що молекули одоранту більше не можуть прикріплятися до своїх рецепторів за допомогою слизу (а завдяки цьому механізму ми і відчуваємо запахи).

Зменшення кількості муцина спричиняє не тільки втрату або притуплення нюху, а й здатне викликати дивні відчуття в носовій порожнині і сухість у роті. Якраз ці симптоми вчені й зараховують до ранніх ознак коронавірусного захворювання. Автори роботи досліджували так звані назальні симптоми в групі з 35 осіб, в яку входили хворі Covid-19 різної статі та віку. Результати порівнювали з контрольною групою.

Результати дослідження. А) Частота «назальних» симптомів; В) Неприємні відчуття в носовій і ротовій порожнині, сухість в носі, «носовий душ»; С) Матриці спільної зустрічальності симптомів для клінічної групи (Covid-19)

«Симптоми оцінювали за реакцією відсутності / присутності. <…> Більше 68% пацієнтів повідомили хоча б про один «назальний» симптом. Клінічна група відчувала «дивні відчуття в носі» і надмірну сухість набагато частіше, ніж контрольна (15%). П’ятдесят два відсотки пацієнтів (але тільки 3% з контрольної групи) повідомили про симптом, який вони описали як “носовий душ” (nasal douche). “Назальні” симптоми переважно поєднувалися з аносмією / гіпосмєю, а також агевзією (повна втрата смакової функції язику. – прим. ред.) Або гіпогевзією (порушення смаку. – прим. ред.) та виявлялися в основному до або під час інших симптомів Covid -19 і тривали в середньому 12 днів », пишуть іспанські вчені. В цілому близько 85% і 80% заражених коронавірусів повідомляли про втрату нюху і смаку відповідно.

На думку авторів дослідження, їх результати важливі, оскільки хоча описані симптоми й не смертельні, вони можуть говорити про захворювання. Ймовірно, ці ознаки слід включити в протоколи ранньої діагностики Covid-19. «Наявність” назальних “відчуттів може бути прийнято до уваги як для діагностики, так і для заходів соціального дистанціювання, особливо в ситуаціях, коли тести методом ПЛР не можуть застосовуватися в неважких випадках», відзначили вони.

Більш того, на думку фахівців, SARS-CoV-2 здатний і безпосередньо ушкоджувати респіраторний епітелій це питання варто вивчити в майбутніх роботах, щоб зрозуміти, в який момент неприємні відчуття в носі й ротовій порожнині поступаються місцем іншим, більш серйозним симптомам коронавірусної інфекції.

Натхнення: naked-science.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button