Здоров'я

Гіперсомнія: як підвищити якість життя

Гіперсомнія відноситься до стану надмірної сонливості, яка пригнічує здатність людини брати участь у повсякденній діяльності у звичайному режимі. Симптоми найчастіше проявляються в підлітковому або ранньому дорослому віці, хоча у людини можуть розвинутися симптоми гіперсомнії в будь-якому віці.

Основні симптоми

Визначальним симптомом гіперсомнії є надмірна сонливість протягом дня, яка заважає людям спати і змушує їх часто лягати в ліжко. Пацієнти зазвичай сплять не менше 10 годин на день, але як і раніше відчувають труднощі з пробудженням, відчувають сонливість і надмірну втому. Гіперсомнія часто заважає звичній діяльності і відбивається на соціальному житті пацієнта. Підвищена сонливість тягне за собою зниження нормального рівня енергійності і негативно впливає на пам’ять і психічне здоров’я.

Причини

Гіперсомнія може виникати в результаті різних основних захворювань та інших причин, в тому числі:

  • Нарколепсія
  • Апное сну
  • Синдром неспокійних ніг
  • Недолік сну
  • Депресія
  • Застосування транквілізатора
  • Зловживання наркотиками або алкоголем

Діагностика

При появі перших симптомів захворювання бажано завести спеціальний “щоденник сну” — це корисний інструмент не тільки для пацієнта, але і для лікаря. Як правило, в такому щоденнику записується інформація про тривалість і якість сну, а також про частоту дрімоти або бажання подрімати протягом дня.

Також є ряд тестів, які проводяться фахівцем, щоб з’ясувати причину і характеристики стану.

  • Полісомнографія — це тест нічного сну, який контролює характер сну людини протягом всієї ночі. Це корисно в диференціальній діагностиці для виключення інших станів, таких як нарколепсія або апное уві сні.
  • Множинний тест латентності сну контролює час засинання. Пацієнт з пересипанням може легко заснути протягом дня, зазвичай менш ніж за вісім хвилин.

Ідіопатична гіперсомнія відрізняється від нарколепсії, оскільки вона не пов’язана з втратою м’язового контролю сильними емоціями або яскравими сновидіннями та галюцинаціями. Крім того, денний сон не забезпечує тривалого полегшення симптомів.

Лікування

Адекватне лікування гіперсомнії має важливе значення для зменшення симптомів стану і підвищення якості життя людини. Для позитивного результату пацієнти повинні уникати вживання кофеїну, алкоголю чи нікотину перед сном і підтримувати регулярний режим сну.

Якщо симптоми гіперсомнії присутні на регулярній основі, то має сенс починати більш серйозне лікування. Наприклад, деякі антидепресанти можуть допомогти впоратися з психологічними та психологічними проблемами, які можуть заважати нормальному сну. Стимулюючі препарати, такі як модафініл, дексамфетамин і метилфенідат, можуть допомогти зменшити сонливість протягом дня. Флумазеніл є новим засобом лікування гіперсомнії, хоча необхідні подальші дослідження щодо даного препарату.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button