Здоров'я

Гіркота в роті: що вона означає.

Багато людей відчувають дискомфорт через часте відчуття гіркоти у роті. Це відчуття природно після вживання гострої їжі, алкогольних напоїв і лікарських препаратів. Але якщо присмак помічається вранці або натщесерце, він може бути ознакою порушень в роботі травної, нервової або ендокринної систем, а також хвороб ротової порожнини.

Під час консультації у лікаря слід докладно розповісти йому про те, коли виникає неприємна гіркота, з якими додатковими симптомами вона поєднується: нудотою, відрижкою, печією, болем у голові або животі. Ця інформація дозволить поставити попередній діагноз і вибрати необхідний метод обстеження.

Після сну

Якщо напередодні був бенкет, то ранковий присмак гіркоти може свідчити лише про вчорашнє переїдання або вживання алкоголю. Проте винуватцями постійних неприємних відчуттів після сну часто бувають патології печінки, жовчного міхура або проток.

Печінка виробляє жовч, яка накопичується і концентрується в жовчному міхурі. Якщо забитість проток не дає субстанції безперешкодно потрапити в тонку кишку, то її надлишок людина відчуває у вигляді гіркоти. Те ж саме відбувається при наявності каменів у міхурі. Невелике підвищення температури при цьому вказує на запальний процес в даних органах.

Іншою причиною може бути гастродуоденальний рефлюкс. Ця хвороба характеризується порушенням роботи м’язового клапана між шлунком і дванадцятипалою кишкою. У горизонтальному розслабленому положенні хворого сфінктера особливо складно утримувати частково переварену їжу, тому вранці до відчуття гіркоти додається нудота.

Після їжі

Якщо людина з’їдає велику порцію жирного блюда, то гіркота в роті – природна реакція перевантаженої травної системи. Цей симптом не можна залишати без уваги, так як часте вживання важко перетравлюваної їжі призводить до синдрому роздратованого шлунку, при якому відбувається посилення перистальтики і гіперсекреція жовчі.

Іноді відчувається гіркота після поїдання великої кількості солодощів. Так відбувається через збої в роботі смакових рецепторів. Занадто інтенсивна насиченість солодких страв призводить до гіркого присмаку. Цей ефект особливо помітний на прикладі замінника цукру. У рідкому стані він має гіркуватий смак.

Також причинами можуть бути звуження просвіту стравоходу, перегин шлунку, слабкість гастроезофагеального сфінктера (клапана між стравоходом і шлунком). Крім того, такий стан викликають травми ротової порожнини, поліпи в носоглотці, недостатній гігієнічний догляд за зубними коронками і протезами.

Постійний

Відчуття гіркоти у роті, не залежне від часу доби і прийому їжі, часто відчувають завзяті курці і люди, що страждають алкоголізмом. Прийом деяких лікарських засобів також може викликати цей неприємний симптом. В інших випадках постійний гіркий присмак вимагає негайного обстеження організму.

Ця проблема іноді носить нейропатичний характер. При деяких захворюваннях порушується передача смакових сигналів блукаючого або язикоглоткового нервів. Такі ушкодження зазвичай відбуваються внаслідок розвитку герпетичної інфекції. Також причиною бувають новоутворення в глотці, заковтувального простору або біля основи черепа.

Крім гастроентеролога слід відвідати і стоматологічну клініку. Особливо якщо у вас стоїть тимчасова пломба. Справа в тому, що матеріали, використовувані для багатоетапного лікування зубів, часто містять окис або сульфат цинку, які спотворюють роботу смакових рецепторів. Крім того, може бути виявлено запалення ясен або слизової оболонки мови.

Більше 40% жінок у період постменопаузи відчувають часте печіння і присмак гіркоти у роті. Ендокринологи пов’язують цей симптом зі зменшенням вироблення естрогену.

У вагітних жінок і дітей

Під час вагітності в організмі жінки відбуваються значні фізіологічні і гормональні зміни. У першому триместрі збільшується рівень гормону прогестерону, який надає розслабляючу дію на клапан, що запобігає витіканню шлункового вмісту в стравохід. До того ж, відчуття гіркоти у роті – один з ознак токсикозу.

На пізніх термінах такі неприємні симптоми відчуваються через зростання плоду, який зміщує внутрішні органи з їх фізіологічних позицій. Зменшення почуття гіркоти сприяє дробове харчування, відмова від жирних та гострих страв і вживання рідини лише між прийомами їжі.

Захворювання, які проявляються відчуттям гіркоти, діагностуються і у дітей. Часто цей симптом виникає внаслідок харчової інтоксикації барвниками, які містять свинець, що зустрічається в деяких неякісних іграшках. Гіркота разом з покашлюванням буває при потраплянні в ШКТ лямблій і токсокар.

Так як відчуття гіркоти – це не захворювання, а симптом, слід обов’язково знайти її причину. Тільки лікар після обстеження може скласти план лікування хвороби, перемігши яку, ви назавжди позбудетеся від цього неприємного відчуття.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Back to top button