Здоров'я

При нестачі сну мозок поїдає сам себе

Не секрет, що недолік сну, а особливо хронічне недосипання, може спровокувати ряд серйозних проблем зі здоров’ям. Вчені вже показали, що це може спровокувати проблеми з пам’яттю, імунітетом та інші порушення.


Сон нам справді потрібен – саме в стані спокою наш головний мозок позбавляється від побічних токсичних продуктів, що утворюються в нейронах протягом дня, а також від нервових клітин, які відслужили свій термін. У цьому беруть участь клітини мікроглії, які шляхом фагоцитозу знищують «клітинне сміття». У тому випадку, якщо людина хронічно не висипається, відбувається гіперактивація головного мозку, в результаті чого астроцити починають знищувати здорові нейрони і руйнувати синапси – саме тому відновитися після хронічного недосипу може бути зовсім непросто, а деяких випадках навіть неможливо.

До таких висновків прийшли італійські вчені на чолі з Мішель Беллесі (Michele Bellesi), які вивчили, що відбувається з головним мозком ссавців при нестачі сну. Об’єктом їх вивчення були миші. Одні тварини нормально висипалися, а іншим не давали такої можливості.

Всіх гризунів дослідники розділили на 4 групи:

— миші, які спали 6-8 годин і добре висипалися;
— миші, яких будили кілька разів за ніч;
— миші, які не давали спати 8 годин;
— миші, яким не давали спати протягом 5 днів.

Автори з’ясували, що при нестачі сну мозок буквально починав поїдати сам себе, астроцити шляхом фагоцитозу пошкоджували синапси, «поглинаючи» їх частини. Дослідникам вдалося виявити, що процес фагоцитозу був особливо активний у мишей, що входили до третьої і четвертої групи.

Вчені відзначають, що раніше їм вдалося продемонструвати взаємозв’язок між підвищеною активністю мікроглії та розвитком хвороби Альцгеймера. Вони не виключають, що хронічний недосип може бути одним з факторів, які провокують розвиток нейродегенеративних захворювань.

Дослідникам ще належить зрозуміти, чому відбувається активація мікроглії і чи може нормалізація процесу сну звернути назад руйнування синапсів.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Back to top button