Земля

Глобальне потепління посилює океанські хвилі

Кліматологи показали, що через зміни клімату сила морських хвиль збільшується: це особливо небезпечно у водах, що омивають Антарктиду.

Хвилі на поверхні Світового океану створюються вітрами, які, у свою чергу, виникають через різницю в температурах між різними шарами повітря. По мірі того як в атмосфері накопичуються вуглекислі гази і вона розігрівається, одні стабільні вітри посилюються, а інші послаблюються. Однак посилення сильнішає, і все більш швидкі вітри над поверхнею створюють більш високі хвилі і небезпечні шторми. Про це Борджа Регеро (Borja Reguero) і його колеги з Іспанії та США пишуть у статті, опублікованій в журналі Nature.

«Нам вдалося показати, що глобальна потужність хвиль — трансформація енергії вітру в поверхневий рух хвилі — в глобальному масштабі зросла»,
— пишуть автори роботи. За їхньою оцінкою, протягом всього періоду з 1948 по 2008 рік потужність хвиль на поверхні океану збільшувалася в середньому на 0,41 відсотка щороку. Найбільш інтенсивно цей процес розвивається в Південному океані, де зростання склало вже два відсотки.

Глобальное потепление усиливает океанские волны
Зростання енергії хвиль за останні півстоліття найпомітніше проявилося в Південному океані /©Reguero et al., 2019

Посилення штормів — зовсім не порожній звук навіть для сучасних суден. Рибальська галузь досі залишається однією з найнебезпечніших: смертність тут у десятки разів вище, ніж в середньому по населенню. Робота в Південному океані і взагалі поблизу Антарктики особливо ризикована. І якщо тенденція до зростання хвиль не припиниться, цифри смертності цілком можуть стати ще тривожніше, а антарктичним експедиціям доведеться повністю перейти на постачання повітряним транспортом, що вимагає серйозних вкладень в інфраструктуру.

Кнопка «Наверх»