Земля

Хочете розбудити вулкан – починайте шуміти

Російські вчені, які працюють в Уральському університеті, довели, що сильний шум може призвести до виверження вулкана. Вони прийшли до висновку, що відносно невеликі зовнішні збурення, що йдуть від сторонніх геологічних процесів, відіграють важливу роль у виверженні вулканів.

a3eacd07d04239f746b4629fec25c14d

Моделювати вулкани складно, тому що геофізичні та хімічні параметри вивержень вулканів виявляють
високий рівень невизначеності. Дослідники доповнили існуючу теоретичну модель взаємодії жерла вулкана з закриваючою його пробкою з урахуванням вплив сили тертя.

Нові роботи містять докази того, що вулканічна активність може бути викликана зовнішніми шумами, яка не
була б передбачена моделлю без їх урахування. Проблемою таких моделей є те, що динаміка виверження вулкана дуже складна і реалізується з участю не пов’язаних або випадкових процесів. Автори продемонстрували вплив шуму на старт виверження.

Читайте також: 

Вони показали, що під дією нелінійної сили тертя вулканічна пробка і жерло виявляють поведінку, яка називається уривчастим рухом (stick-slip motion). Воно стимулює вулканічну пробку підніматися і опускатися. Збільшення інтенсивності шуму призводить до руху пробки за типом барабанної мембрани. Зовнішній шум також викликає в пробці вулканічні коливання великої амплітуди і пов’язані з високою сейсмічністю.

Виявлений дослідниками тип поведінки – це черговий крок у розумінні фізичних механізмів вулканічної сейсмічності.

Натхнення: earth-chronicles.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button