Екологія

Зміна клімату: чи варто плекати надію?

В останні два тижні світ отримує тривожні новини про танення полярного льоду. Несподівано з’явилися глибокі тріщини в районі Гренландії, як означають, що льодовики знаходяться в контакті з океанської теплою водою, і вони починають танути.

klimat

У західній Антарктиці льодовикова стіна, що відокремлює величезну кількість льоду від води, почала руйнуватися швидше, ніж очікувалося. Все це говорить про майбутнє різке підвищення рівня моря.

Чи прийшов час продавати нерухомість на березі океану? Можливо, поки не слід поспішати.

Читайте також: Шокуюча доповідь експертів ООН: зміни клімату призведуть до війни і голоду

Підвищення рівня моря – одне з численних підтверджень глобальної зміни клімату, яке відіб’ється на людстві і продовжить проявлятися через різні форми (включаючи більш часті і більш суворі природні катаклізми), які стануть серйозною проблемою задовго до того, як підвищення рівня моря негативно вплине на економіку.

Проте всі ці зміни відбудуться лише через кілька десятиліть або навіть століть: після того, як дітей наших дітей вже не буде на світі, пише британський журнал The Economist.

Інвестиції в клімат окупаються довго, але вони необхідні майбутнім поколінням

Багато економістів вже зараз розмірковують, як слід правильно реагувати на кліматичні зміни. На думку Мартіна Уайтцмана, значні інвестиції, можливо, виправдані сьогодні, так як є якоюсь формою страховки.

Існує ризик, що зміни клімату відбудуться швидше або будуть дорожчими, ніж передбачається і навіть можуть загрожувати самотньому існуванню людства. Тому необхідно сьогодні знижувати шкідливі викиди в атмосферу, щоб уповільнити потепління клімату і зменшити загрозу трагічного завершення цивілізації на Землі.

Хоча подібна теза логічна, вона не задовольняє інших економістів. Безумовно, загроза потепління висока і слід зменшувати забруднення, навіть якщо воно і не загрожує нашому існуванню.

Читайте також: Над Землею нависла загроза кліматичного апокаліпсису

Якщо припустити, що людство в боротьбі з потепління сьогодні має піти на радикальні кроки, які можуть уповільнити економічне зростання, необхідно бути впевненим, що для живучих в даний час людей важливі вигоди, які можна буде отримати через 50, 100 чи 500 років.

Але у економістів все це викликає великий сумнів. Дуже легко зрозуміти, що люди, які живуть сьогодні турбуються про власне благополуччя в літньому віці або умовами життя своїх дітей чи онуків. Але думати про те, що станеться через століття – досить складно для більшості з нас.

У численних моделюваннях клімату вчені використовують дисконтну відсоткову ставку від 4% до 6% (звичайний прогноз середньої ставки окупності капіталовкладення), щоб підрахувати нинішню вартість майбутньої вигоди від зниження викидів сьогодні. Ця ставка має на увазі, що люди повинні робити щось для збереження планети, але робити небагато.

Більш низька дисконтна ставка в 1,4%, запропонована Ніколасом Штерном в дослідженні про економічні ризики при зміні клімату, означає, що людство готове витрачати значні кошти в даний час для захисту майбутніх поколінь.

На жаль, досить важко зрозуміти, як люди підраховуватимуть свою вигоду в далекому майбутньому (через століття або далі). Цікавий підхід у цьому питанні пропонують експерти Національного бюро економічних досліджень (NBER), використовуючи як приклад британський ринок нерухомості. Британці можуть купити будинок по фрігольд (безумовне право власності на нерухомість) або по лізгольд (володіння на правах оренди).

Але лізгольд – це не стандартний орендний контракт; покупець часто отримує право власності на період від 80 до 999 років. На думку експертів NBER, порівнюючи розмір комісій, що виплачуються за фрігольд і найтриваліший лізгольд за однакові домівки, можна визначити, як майбутня вигода ціниться на ринку.

Читайте також: Танення Арктики призведе до третьої світової — відео

Дивно, але люди платять на 10% -15% менше преміальної надбавки за 100-річний лізгольд і на 5% -8% менше за лізгольд від 125 до 150 років. Тільки за лізгольд від 700 років надбавка не змінюється. В цілому, вважають експерти, дисконтна процентна ставка в 2,6% оптимальна для визначення вигоди більше одного століття.

Вражаюче, але люди готові розлучитися з реальними грошима сьогодні в обмін на вигоди через 100 років, або тоді, коли їх вже напевно не буде в живих.

Ці підрахунки не зможуть мобілізувати політиків для боротьби зі зміною клімату, але вони ставлять під сумніви твердження, що людям байдуже те, що буде в далекому майбутньому.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button