Земля

Глобальне потепління може залишити любителів арабіки без улюбленого напою

Потепління клімату погано позначається на благополуччі багатьох видів тварин і рослин, проте однією з найболючіших для людства втрат може виявитися арабіка. Вже протягом найближчого століття виробництво кавових зерен може значно впасти, а ціна однієї чашки напою багаторазово зросте. Дослідження опубліковано в журналі Nature Food.

З кавою ранок починається у мільйонів людей, але в майбутньому їх може стати набагато менше

Аравійська кава (Coffea arabica) — один з двох видів рослин, з яких ми збираємо більшу частину кавових зерен. Хоча це дерево родом з Африки, воно приносить найбільші врожаї при температурі в 18-23 градуси Цельсія і надчутливе до змін клімату. Навіть невелике зростання температури може позначитися на якості і кількості одержуваних зерен.

Сьогодні в трійку найбільших виробників Арабіки входять Бразилія, Колумбія і Ефіопія. У цих країнах складно переоцінити економічне і соціальне значення арабіки: у вирощуванні кави задіяні мільйони фермерів, які в разі втрати робочого місця залишаться без засобів до існування.

Щоб оцінити, наскільки сухе повітря здатні витримувати рослини кави, дослідники використовували показник дефіциту тиску пари (vapour-pressure deficit) і побудували моделі на основі кліматичних даних, пов’язавши їх з інформацією про продуктивність кави в найбільш важливих країнах — виробниках арабіки.

Дослідники виявили, що при досягненні показника дефіциту пари в 0,82 кілопаскаля врожайність кави падає до 400 кілограмів з гектара — це наполовину менше середньосвітового показника. Такої точки вже досягли кавові плантації Мексики, Кенії і Танзанії, а при підвищенні загальносвітової температури ще на градус «за поріг» вийдуть Перу, Гондурас, Венесуела, Ефіопія, Нікарагуа, Колумбія і Бразилія, на частку яких припадає 81 відсоток світових поставок Арабіки.

Велика частина арабіки вирощується в країнах, що розвиваються, і доходи від продажу складають більшу частину їх економіки / © coffeemachina.com

Що ж можна зробити в такій ситуації? Один з варіантів – штучне зрошення плантацій, але це означатиме додаткові витрати для фермерів. До того ж навіть в умовах рясного поливу повітря може залишатися дуже сухим.

Крім цього, можливий перехід на інші, менш чутливі до вологості види кави (хоча їх смакові якості поступаються арабіці) або генетична модифікація існуючих рослин з метою підвищення їх стійкості до посухи, однак такі процеси займуть не одне десятиліття.

Поки найефективніший спосіб зберегти кавові плантації і дозволити людям по всьому світу насолоджуватися доступною кавою — скоротити викиди парникових газів і знизити темпи глобального потепління. Це не тільки збереже каву на полицях магазинів за прийнятною ціною, але і врятує життя сотень тисяч фермерів, чиє виживання залежить від кількості вироблених зерен.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


comments powered by HyperComments
Back to top button
comments powered by HyperComments