Екологія

Глобальне потепління накриє Землю куполом смогу

Глобальне потепління призведе до різкого збільшення у тому числі аерозолів у повітрі, що покриє Землю густою “шубою” зі смогу, туманів та інших подібних явищ.

10-11-15-foto-600x340-1

Подальше зростання глобальних температур різко підвищить число туманів, смогу та інших неприємних явищ в атмосфері, пов’язаних з аерозолями і мікрокраплі рідини в повітрі, йдеться в статті, опублікованій в журналі Nature Climate Change.

“Наші моделі показують, що концентрація і поширення майже всіх типів аерозолів помітно виросте в міру зростання глобальних температур. Це включає як природні аерозолі на основі частинок пилу і морської солі, так і антропогенні аерозолі, зростаючі завдяки краплям сірчаної кислоти, золи і органічним часткам. Різкі обмеження на їх викиди будуть необхідно для того, щоб підтримувати повітря в прийнятному стані “, – заявив Роберт Аллен (Robert Allen) з університету Каліфорнії в Ріверсайді (США).

За словами Аллена і його колег, зростання в концентрації аерозолів не тільки призведе до появи фактично глобальної “ковдри” зі смогів і туманів, а й викличе масові перебудови в роботі океанічних течій, русі вітрів і в інших важливих кліматичних процесах. Наслідки цих змін, за словами вчених, передбачити буде майже неможливо.

Автори статті прийшли до такого висновку, використовуючи дві різні кліматичних моделі – ACCMIP і CMIP5, за допомогою яких вони спробували оцінити, як зміниться концентрація антропогенних і природних аерозолів в атмосфері у міру зростання температур, і як вони будуть впливати на погоду і зміну клімату.

Як показали ці розрахунки, частка аерозолів в атмосфері, особливо в середніх широтах Землі, буде різко збільшуватися в міру подальшого зміни клімату. Це буде пов’язано з тим, що зростання середньорічних температур призведе до зменшення в рівні опадів і частоти дощів, які є головними “прибиральниками” атмосфери Землі.

З іншого боку, у цього ефекту буде один позитивний ефект – зростання частки аерозолів у верхніх шарах атмосфери буде сповільнювати глобальне потепління, так як частинки сажі і краплі рідин розсіюють і відбивають у космос частину сонячних променів.

Це буде найбільше проявлятися у найважчі для атмосфери місяці року – липень, червень і серпень, коли рівень опадів над сушею буде часом падати на 40%. У результаті цього кожним літом багато регіонів помірного кліматичного поясу Землі будуть відчувати серії смогів, туманів та інших атмосферних явищ.

Поки вчені не знають, з чим пов’язаний цей літній пік у зростанні концентрації аерозолів і падінням в рівні опадів. Аллен і його колеги планують розкрити причини цього феномену, вивчаючи зразки аерозолів, зібрані в польових умовах, і використовуючи нові кліматичні моделі.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Back to top button