Екологія

Глобальні викиди вуглекислого газу поб’ють рекорд, незважаючи на уповільнення темпів зростання

До 2019 року зростання викидів CO2 в атмосферу сповільнилося, але їх обсяг все одно буде найбільшим за весь час спостережень.

Викиди вуглекислого газу — величезна проблема для Землі / © The Straits Times

Незважаючи на всі заходи, які вживаються для зменшення концентрації парникових газів в атмосфері, глобальні викиди вуглекислого газу, отриманого при згоранні викопного палива, в цьому році поб’ють рекорд. За оцінкою некомерційної організації Global Carbon Project, рівень виробленого людством СО2 в цьому році досягне 37 мільярдів тонн.

У статті, яка опублікована в Environmental Research Letters, група вчених під керівництвом Роба Джексона зі Стенфордського університету проаналізувала тенденції антропогенного вироблення вуглекислого газу. Хоча темпи зростання викидів в 2019-му були помітно нижче, ніж у попередні два роки, кількість генерованого CO2 може помітно зрости до 2030 року, якщо світова політика в галузі промислової та енергетичної екології ніяк не зміниться.

Зниження темпів зростання викидів автори статті називають «хорошою новиною» для людства. У нинішньому році обсяг викидів CO2 в результаті спалювання викопного палива зросте лише на 0,9% у порівнянні з попереднім. У 2018 і 2017 роках цей показник становив 2,1% і 1,5% відповідно.

Ще одна позитивна тенденція — різке скорочення видобутку і використання вугілля в США і країнах Європи. Так, в Штатах споживання вугілля у порівнянні з минулим роком знизилося на 11%, а в порівнянні з рекордним 2005-му — вдвічі. В ЄС потреба у вугіллі за рік впала на 10%.

Викиди CO2 по всьому світу загалом (крайній лівий графік) і по різних макрорегіонах / © Jackson, Friedlingsteun et al., Environmental Research Letters, 2019

Це, однак, нівелюється зростаючим споживанням нафти і газу. Природний газ в цілому вважається менш шкідливим для екології паливом, ніж вугілля і нафтопродукти, — багато фахівці навіть вважають його «перехідним етапом» на шляху до зеленої енергетики. Однак через збільшення постачання і більш низьких цін використання природного газу різко зросла, що призвело до збільшення викидів вуглекислого газу в результаті використання тільки цього палива в 2019 році на 2,6 відсотка.

Незважаючи на розвиток зеленої енергетики та екологічних технологій, викиди в країнах першого світу залишаються непропорційно високими. Так, якщо в середньому в світі на одну людину припадає 4,8 тонни викидів газу, то, наприклад, на одного жителя США — у три з половиною рази більше. Це ускладнює загальну картину, адже в державах спостерігається бум розвитку авіаперевезень і транспорту на двигунах внутрішнього згоряння.

Вчені закликають світові уряду і великі корпорації приділити більше уваги очищенню шкідливих викидів, розвитку електротранспорту, раціонального використання енергії та переходу на поновлювані джерела. Ці заходи вже найближчим часом допоможуть не просто уповільнити темп зростання викидів CO2, але і домогтися його стійкого зниження.

Натхнення: naked-science.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button