Наука

ГМ-бактерії зможуть виробляти ванілін з пластикових пляшок

Шотландські біологи отримали ГМ-лінію кишкової палички, яка синтезує ароматний ванілін з продуктів розкладання ПЕТ.

Ванілін виділяють з плодів тропічної орхідеї. Однак природа не здатна забезпечити всі потреби людства в цьому ароматизаторі, які в 2025 році досягнуть 60 тисяч тонн. Більшу частину ваніліну виробляють хімічним синтезом з нафтової сировини. Новим джерелом цієї цінної речовини можуть стати побутові відходи. Точніше кажучи, поліетилентерефталат (ПЕТ) – надзвичайно популярний полімер, який використовують, наприклад, для виготовлення пластикових пляшок.

Отримання ваніліну з ПЕТ стало можливим завдяки новій роботі Джоани Седлер (Joanna Sadler) і Стівена Воллес (Stephen Wallace) з Единбурзького університету, стаття яких опублікована в журналі Green Chemistry. Автори помітили, що мономер, який утворює ПЕТ – терефталева кислота, – здатний перетворюватися в ванілін через ланцюжок з п’яти хімічних реакцій.

Всі ці реакції використовуються в різних видах організмів, і вчені виділили гени відповідних ферментів, зібрали їх в єдину плазмиду і внесли в клітини кишкової палички (E. coli). Лабораторні експерименти, проведені з ГМ-бактеріями, показали, що вони здатні переробляти терефталеву кислоту – продукт розкладання ПЕТ – у ванілін з високою ефективністю, до 79 відсотків.

Автори впевнені, що якщо новий метод дійде до стадії промислової технології, він дозволить надовго закрити потребу людства в ваніліну. При цьому корисне виробництво сприяє вирішенню проблеми перероблення сміття: сьогодні на звалища відправляється близько 50 мільйонів тонн ПЕТ щороку.

Натхнення: naked-science.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button