Земля

Наближається величезне підвищення рівня світового океану

Наближається величезне підвищення рівня світового океану, що викличе кліматичний хаос у всьому світі. Такий висновок з недавнього дослідження кліматолога Джеймса Хансена (James Hansen). На його думку, рівень води в океані може піднятися від одного до п’яти метрів до 2100 року.

5b0b7e94510420571d25481b3b48d374
Такий різкий підйом води, вважають вчені, призведе до стихійних лих у великих містах і прибережних районах по всій земній кулі, що змусить сотні мільйонів людей шукати собі більш високі місця для проживання.

Відразу ж після публікації дослідження викликало резонанс у світовому науковому співтоваристві: багато вчених висловили підозру, що висновок Хансена безпідставний. Однак наступна наукова стаття з цієї теми підтвердила здогадки кліматолога.

Він розмірковує про появу нового припливу води у світовому океані: “не думаю, що хто-небудь замислювався раніше, що це можливо”, говорить Роб Деконто (Rob DeConto) з Массачусетського університету в Амхерсті (University of Massachusetts Amherst). “Але зараз ми публікуємо документ, в якому стверджується, що ці показники надходження свіжої води, можливі”, — додає він.

Висновки Деконто припускають, що навіть якщо країни виконають зобов’язання, взяті на себе в рамках кліматичної угоди ООН в Парижі в минулому році, то рівень світового океану може піднятися на один метр до 2100 року.

А якщо викиди парникових газів будуть продовжувати рости, то рівень збільшиться більш ніж на два метри. В першу чергу під удар потрапить Північна Америка: через гравітаційний вплив втрати льоду в Антарктиді призведуть до збільшення рівня води біля східного узбережжя США.

“Зростання рівня світового океану оцінюється в міліметрах на рік. Але через танення льодів в Антарктиді ми вже зараз говоримо про те, що можливе підвищення на сантиметри на рік”, — говорить Деконто.

До цих пір практично всі прогнози щодо підвищення рівня моря до 2100 року припускали, що Антарктида буде більше “набирати” льоду, ніж втрачати його. Наприклад, завдяки збільшенню опадів у вигляді снігу, що компенсує будь-яке танення.

Разом з тим, міжурядова група експертів по зміні клімату в своїй останній доповіді попереджає, що оцінки можуть бути занижені, тому що використовується комп’ютерні моделі, які не можуть оцінювати стрімкі зміни стан льодів Антарктиди.

Але Деконто включив у свою модель фактори , які відсутні в інших роботах. По-перше, плавучі шельфові льодовики навколо Антарктиди незабаром будуть піддаватися впливу плюсової річної температури, що прискорить їх танення. По-друге, як тільки такі льодовики зникнуть, величезні крижані скелі також почнуть руйнуватися.


Вчений конструював свою модель, використовуючи дані про минулі збільшення рівня води протягом теплих періодів 120 тисяч і три мільйони років тому. Його модель вперше картографувала ті зміни, які, як вважають вчені, відбулися в ті періоди.

Він також застосував свою модель до кількох сценаріїв викидів парникових газів і виявив, що якщо викиди будуть стрімко зростати у наступні роки, то рівень світового океану за рахунок танення льодовиків Антарктиди цілком може збільшитися на один метр до 2100 року.

Ці дані в поєднанні з оцінками групи експертів по зміні клімату припускають, що до кінця століття рівень води може збільшитися більш ніж на два метри, а до 3500 році — на 20 метрів.

Але якщо країни виконають зобов’язання, взяті ними у рамках Паризького кліматичної угоди, і продовжать скорочувати викиди і після закінчення договору в 2030 році, то світ зможе уникнути важких наслідків від грандіозного підвищення рівня моря.

Однак не всі погодилися з висновками Деконто. “Я не вважаю, що рівень води підніметься більш ніж на метр до 2100 року”, — говорить Річард Хіндмарш (Richard Hindmarsh) з British Antarctic Survey (Кембридж, Великобританія), чиї останні дослідження показали, що втрати льоду Антарктиди в цьому сторіччі будуть мінімальні.

Процеси танення льоду вже добре вивчені, на відміну від питання, як він ламається, тому Хіндмарш думає, що модель Деконто переоцінює вплив руйнуючих крижаних скель.

Дослідження Деконто опубліковано в науковому виданні Nature.

Натхнення: earth-chronicles.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Back to top button