Земля

Гриби найдавніші істоти на Землі

Палеонтологи виявили найдавнішу скам’янілість багатоклітинної істоти на Землі, яка жила в первинному океані планети 2,4 мільярда років тому і ймовірно була грибом.


“Можливо, що ми всі шукали предків грибів в неправильному місці. Ми вважали, що вони зародилися на суші, у водному, але не на морському середовищі, і вимагали для свого зародження розвиненого ґрунту та ґрунтових бактерій. Виявилося, що дно океану в протерозойську еру могло бути ідеальним притулком для зародження багатоклітинного життя”, — прокоментувала дослідження Нікола Маклафлін (Nicola McLoughlin) з університету Родса в Гремстауні (ПАР).

Перші живі організми з’явилися на Землі в архейську еру, та поки що не існує загальноприйнятої точки зору щодо того, як і коли зародилося життя. На сьогоднішній день є кілька викопних свідоцтв того, що мікроби вже існували в первісному океані Землі приблизно 3,4 мільярда років тому, однак багато вчених вважають, що життя могло зародитися набагато раніше — чотири або навіть 4,2 мільярда років тому.

Багатоклітинні істоти, в тому числі рослини, з’явилися набагато пізніше – близько 600-800 мільйонів років тому, незадовго до настання епохи так званого “кембрійського вибуху” – короткого відрізка часу 550 мільйонів років тому, коли виникли всі сучасні типи тварин і предки рослин і грибів. Багато вчених припускають, що багатоклітинні рослини могли з’явитися набагато раніше, однак слідів цього поки не вдавалося знаходити.

Стефан Бенгтсон (Stefan Bengtson) з Національного музею природної історії в Стокгольмі (Швеція) і його колеги заявляють, що перші багатоклітинні організми виникли майже на два мільярди років раніше, виявивши в Південній Африці імовірно найдавніші рештки примітивного гриба.

Нещодавно Бенгтсон і його команда знайшли в Індії найдавніші рештки водоростей, що відбилися в породах віком в 1,6 мільярда років, що змусило їх шукати інші можливі сліди життя в найдавніших осадових породах Землі.

У цих пошуках вчені спиралися на популярну сьогодні думку про те, що життя на Землі могло виникнути не просто в океані, а в околицях підводних вулканів і геотермальних джерел. Вони викидали велику кількість нутрієнтів і хімічної “їжі” для перших живих організмів, яких в інших регіонах первинного океану було помітно менше.

Вивчаючи породи, що сформувалися в околицях таких підводних вулканів, які існували на місці сучасної Південної Африки 2,4 мільярда років тому, вчені натрапили на імовірно найдавніший зразок багатоклітинного життя на Землі, який був не рослиною чи твариною, а грибом.

Досліджуючи вулканічні породи, знайдені в околицях містечка Гріквастад на заході ПАР, вчені виявили поклади безлічі дивних гіллястих структур, які вчені спочатку порахували відбитками мікробів. Освітивши їх за допомогою прискорювача частинок у себе в лабораторії, Бенгтсон і його колеги зрозуміли, що мають справу з багатоклітинною і досить складно влаштованою істотою.

Це істота, поки безіменний гриб, ріс на дні океану на місці сучасного ПАР на поверхні лавових викидів, застиглих, як припускають вчені, приблизно за 10 мільйонів років до формування скам’янілостей. З часом, залишки цих грибів були поховані під наростами вапняноподібних мінералів, і в такому вигляді вони дожили до наших часів.

Як стверджують дослідники, сумнівів в органічному походження цих скам’янілостей у них немає, так як і їх структура, та складність їх пристрою не могла бути породжена неживою природою. За словами Бенгтсона, на знімках цих грибів можна розгледіти не тільки нитки міцелію, але і спори і гіфи – ущільнення у грибниці, що поглинають поживні речовини і воду з навколишнього середовища.

Цілком можливо, визнає Бенгтсон, що ця істота не була родичем сучасних грибів, а просто трішки схожим видом і біологією. У будь-якому випадку, їх відкриття, як вважає вчений, відсуває час існування багатоклітинного життя на кілька сотень мільйонів років назад у минуле.

Грибы древнейшие существа на Земле
Рештки грибів віком до 2,4 мільярда років, знайдені у вулканічних породах у ПАР


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button