Технології

«Гугл» збирається перепрограмувати людство

«Гугл» хоче зробити революцію в медичних технологіях, створивши заодно багатомільярдний ринок. Сотні провідних вчених працюють для цієї мети в закритих від сторонніх лабораторіях. Томас Шульц отримав доступ в святая святих.

Трохи осторонь від штаб-квартири «Гугл» в Силіконовій Долині ховається за деревами непримітна офісна будівля з бетону і тонованого, непрозорого скла. Ніяких покажчиків, позначень, немає навіть номера будинку. Однак внутрішнє оздоблення будівлі, що має у внутрішній структурі «Гугла» кодове позначення GWC7, не ординарне.

Відразу за подвійним постом охорони починається хол з підвішеним до стелі сталевим каміном, барною стійкою з мармуру і шампанським в холодильнику. Як скоро стає очевидним, весь дизайн обертається навколо фігури Джеймса Бонда. За дверними табличками з написами на кшталт «Помри, але не зараз» лаборанти в блакитних халатах ганяють кров в штучних кінцівках і зчитують дані з мас-спектрометрів.

У приміщенні «Q», назва якого запозичена у керівника відділу розробок у Бондіані, інженери працюють на фазово-контрастних мікроскопах і черкають довгі формули на пересувних перегородках. А в центрі будівлі стоїть зроблена з пап’є-маше висока постать Шона Коннері, виконавця ролі Джеймса Бонда, якому до його коханого «Вальтера ППК» хтось приклеїв лабораторну піпетку.

GWC7 — штаб-квартира Google Life Sciences, заснованої в 2013 році філії, мета якої революціонізувати профілактику здоров’я, катапультувати медицину в нову технологічну еру. І дійсно, проекти, над якими вже працюють сотні вчених, звучать так, наче вони взяті з сценаріїв Голлівуду.

До цих розробок відносяться наночастинки, які проникають у тіло, щоб виявляти в ньому вогнища захворювань. Також мова йде про діагностичний наручний браслет, який цілодобово стежить за здоров’ям свого власника. Далеко від початкових розробок пішли в стадію клінічних досліджень контактні лінзи, що аналізують по очній рідині рівень цукру в крові, звільняючи діабетиків від необхідності регулярно колоти палець для забору крові.

Всі ці проекти могли б сприйматися як відірвані від життя або езотеричні, якби не працюючий над ними персонал. Серед сонму хіміків та біологів, медиків, астрофізиків та інженерів-електронників, що працюють пліч-о-пліч, безліч вчених світового рівня.

Потенційний ринок на багато мільярдів

Дослідження в галузі медицини — лише один з багатьох напрямків, які «Гугл» з великим розмахом намагається завоювати. Засновники «Гугл» Ларрі Пейдж і Сергій Брін переконані, що за допомогою технологій можна революціонізувати практично всі сфери життя. І тому концерн був переструктурований в серпні в нове головне акціонерне товариство Alphabet з цілою низкою окремих дочірніх фірм.

Завдяки цьому в найближчі роки з максимально можливою швидкістю повинні виникнути нові сфери бізнесу, серед яких старий «Гугл», пошукова машина, буде лише однією з багатьох. Одним з найбільш відомих таких проектів є автомобіль без водія, але в штаб-квартирі концерну особливо сподіваються на синтез здоров’я і технології як на потенційно багатомільярдний ринок.

Управляє Google Life Sciences Ендрю Конрад, власник докторського ступеня з молекулярної біології, свого часу розробив революційний метод тестування ВІЛ. Конрад має мало спільного з виглядом академічної професури, зайнятої медичними дослідженнями. Йому немає ніякого діла до символів статусу, в його кабінеті вистачає місця лише на маленький стіл і чотири стільці, на двері замість іменної таблички приклеєний жовтий папірець, на якому хтось кульковою ручкою надряпав карлючками «Енді». Він любить вельветові штани й сандалі без шкарпеток.

«У попередні 2000 років медицина переважно реагувала на захворювання, а не вела профілактику», — говорить Конрад. Майже завжди вона вступала у справу, коли вже в наявності були проблеми зі здоров’ям. Біолог почав роздумувати над тим, як повинна виглядати контрольно-сигнальна система, що буде постійно вимірювати найважливіші параметри людського тіла начебто кількості білих кров’яних клітин. Вона повинна бути дуже маленькою, щоб не заважати, плюс дешевою та енергозберігаючою. Настільки маленькою, щоб бачити те, що відбувається на молекулярному та клітинному рівні. «Нам швидко стало зрозуміло, що не можна спілкуватися з кліткою через мегафон з відстанні в мільйон миль, треба розмовляти на найближчій відстані», — розповідає Конрад.

Грандіозні погляди на профілактичну медицину

Дослідники «Гугл» вважають, що знайшли можливе вирішення проблеми в наночастинках, які повинні служити своєрідним шарніром між світом контрольованих технологій і світом біології, «який ми взагалі не можемо контролювати». Наночастки — найдрібніші машини, що штучно виготовляються в лабораторії. Ці біологічно програмовані частинки складають дві тисячних від розміру червоного кров’яного тільця, вони менші від віруса. На зовнішній поверхні наночастинок є рецептори або антитіла, через які вони можуть зв’язуватися з протеїном або іншими складовими частинами молекул в тканинах.

Запущені в тіло з проковтнутою капсулою, вони повинні потрапити в систему кровообігу, в ролі маленьких спостерігачів пронизувати тканини, постійно попереджаючи про помічені проблеми, будь то серцевий інфаркт або рак. Вся зібрана інформація повинна передаватися далі. План дослідників коротко виглядає наступним чином: наночастинки збираються в спеціальному наручному браслеті, розміром не більше наручних годинників.

Наночастки «розмовляють» на частоті, близької до інфрачервоної області, пояснює Конрад. Тобто інформація може бути зчитана відповідним приладом. Дослідники «Гугл» ще не тестують свою систему в ході клінічних випробувань на людині, поки робота йде над штучною рукою, на якій симулюються шкіра і система кровообігу.

Конрад підкреслює, що ці нові діагностичні пристрої не мають нічого спільного з переносною електронікою начебто Apple Watch. У випадку з «Гугл» мова йде не про продукт під стиль життя, а про медичний інструмент, який має бути затверджений відповідними інстанціями. Свою роль «Гугл» бачить в першу чергу в розвитку нових технологій. Комерціалізувати їх повинні інші, наприклад, фармакологічні гіганти, з якими вже співпрацює Конрад.

Якщо грандіозні задуми Конрада щодо профілактичної медицини дадуть віддачу лише через багато років, то робота дослідників повинна бути вже скоро реалізована у ряді нових конкретних продуктів. «Є сила-силенна галузей, в яких ми готуємо нові винаходи», — говорить Конрад. Контактні лінзи, що вимірюють рівень цукру в крові вже недалекі від виходу на ринок, представляючи лише малу частку того, «чим ми дійсно займаємося, перш ніж народяться дійсно особливі речі».

Стратегія полягає у створенні «все більш і більш складних приладів«, — говорить Конрад. В кінці, говорить біолог наполовину жартома, повинен з’явитися трікодер, знаменитий діагностичний прилад з «Зоряного шляху», за якусь секунду проводить повний медичний аналіз людини, на яку він спрямований.

Але навіть якщо нічого подібного не буде створено, «Гугл» вже має напоготові альтернативу: інша дочірня фірма концерну займається питаннями продовження людського життя.

Кнопка «Наверх»
Закрыть