Наука

Харчова добавка з нітратом збільшила силу м’язів

Відомо, що містяться в продуктах (скажімо, в буряковому соку) іони нітрату помітно покращують результати спортсменів. У новій роботі вчені використовували мічені атоми і встановили механізм цього ефекту, включаючи роль в ньому оксиду азоту NO.

Image by calibra from Pixabay

Спортивним лікарям і атлетам давно відомо, що нітрати, які містяться в їжі — перш за все в соку буряка — підвищують витривалість і покращують результати інтенсивних тренувань. Однак досі не було зрозуміло, який механізм лежить в основі цього ефекту.

Виявилося, що нітрат, який приймається всередину (перорально) змінює клітинний метаболізм: підвищує біологічну доступність монооксиду азоту (NO) і таким чином покращує спортивні показники. Це описано в новій статті, автори якої встановили розподіл і метаболічні перетворення нітрату, який надходить з їжею — в спокої і при м’язовому навантаженні. У новому рандомізованому дослідженні брали участь десять здорових добровольців. Одні отримували харчові добавки, що містять нітрат калію (приблизно 130 міліграмів) з міченим азотом-15, інші — плацебо.

Щоб детально описати стан м’язів, випробуваним провели біопсію: у них взяли невеликі зразки м’язової тканини. Процедура проходила до початку дослідження, через один і три години після прийому препарату, а також виконання 60 максимально сильних скорочень квадрицепсу. Це м’яз, що відводить гомілку і розгинає коліно, тобто випрямляє ногу. Кожен такий експеримент займав не більше п’яти хвилин.

Також вчені взяли проби плазми крові, слини і сечі — хемілюмінесцентний аналіз дозволив дізнатися концентрацію іонів нітрату і нітриту в цих біологічних рідинах. Крім цього, мас-спектрометрія виявила в них частку азоту-15 серед інших ізотопів цього елемента. З’ясувалося, що концентрація нітрату (але не нітриту) після прийому добавок і роботи м’язів зросла втричі. Причому більша частина атомів N в ньому виявилася якраз азотом-15.

Під час випробувань з фізичним навантаженням дослідники оцінювали можливості м’язів дослідної та контрольної груп. В результаті прийом харчового нітрату збільшив силу квадрицепсу (точніше, крутильний момент) приблизно на сім відсотків. Такі показники відзначили під час 18 перших скорочень м’язів після прийому нітрату.

«Наша робота надала важливі докази здатності харчових нітратів (часто споживаних буряковим соком) покращувати спортивні показники. Вражає, що це нове дослідження краще за інших на сьогодні описує механізм, внаслідок якого харчовий нітрат підвищує ефективність роботи м’язів», — пояснив один з авторів нової статті в Acta Physiologica Енді Джонс (Andy Jones).


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button