Земля

Описаний перший випадок потемніння морських тварин у відповідь на забруднення

Промисловий меланізм — потемніння забарвлення за рахунок більш високого вмісту пігменту меланіну в покривних тканинах — відомий сухопутній фауні, особливо безхребетній, приблизно з епохи промислової революції.

Краще всього він вивчений для метеликів, які помітно потемніли в околицях промислових центрів Західної Європи XIX–XX століть. Ймовірно, більш темне забарвлення давала їм кращі шанси там, де кора дерев була покрита сажею. Можливо, це спрощене пояснення і щось упускає з виду, але такий був рівень тогочасної науки, а в сучасній Європі вже не знайти дерева, покритого сажею. Морський кільчастий черепахоголов (Emydocephalus annulatus) живе в тропічних океанських водах Австралії, Індонезії і Нової Каледонії. Там тепло і красиво. Але і туди дісталася сучасна цивілізація або (що абсолютно точно) відходи її виробництв.

У звичайній дикій природі черепахоголови мають характерну чорно-біле смугасте забарвлення, як жезл даішника. А ось серед рептилій, що мешкають поблизу забруднених районів Нової Каледонії чи на північний схід від Брісбена, мода інша. Там популярно бути майже зовсім чорним. Меланін, який зумовлює в тваринному світі темне забарвлення, може зв’язувати важкі метали, начебто миш’як або свинець. Можливо, в цьому справа? Команда вчених під керівництвом австралійця Ріка Шейна (Rick Shine) з Університету Сіднея зібрала і проаналізувала зразки шкіри черепахоголова. Змії, включаючи морських, регулярно линяють, тому отримання зразків є справою техніки й терпіння, ображати тварин при цьому не треба.

Описан первый случай потемнения морских животных в ответ на загрязненияЧастота зустрічі чорних змій в різних районах. / © Elsevier Ltd.

Проаналізувавши 17 зразків, вчені з’ясували, що зміст 13 елементів, особливо кобальту, марганцю, свинцю, цинку і нікелю, були вище у змій, що живуть поблизу міських районів (в цьому ніхто не сумнівався), і вище в більш темній шкірі. За словами Шейна, подібні концентрації цих мікроелементів викликають серйозні проблеми зі здоров’ям у багатьох одомашнених видів, від великої рогатої худоби до птиці. Більше того, з’ясувалося, що темні змії линяють приблизно вдвічі частіше, ніж їх строкаті родичі. Іншими словами, вони навчилися не тільки зв’язувати шкідливі речовини за допомогою шкірного пігменту, але і регулярно позбавлятися від них. Ознайомитися з подробицями можна в статті вчених, опублікованій в Current Biology.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


comments powered by HyperComments
Back to top button
comments powered by HyperComments