Земля

Геологи розповіли, як природа “доставляє” цінні метали з мантії на поверхню

Британські геологи з’ясували, за яких умов формується металева руда. Результати дослідження опубліковані в журналі Nature Communications.

Вчені визначили природний механізм і умови, за допомогою яких важливі для технологій метали переходять з мантії Землі в кору. У майбутньому це призведе до менш дорогих і безпечніших для екології методів пошуку і вилучення цінних металів. В першу чергу, мова йде про мідь, кобальт, телуру і платину. Вони користуються великим попитом через їх використання в електропроводці і в акумуляторних пристроях, сонячних панелях і паливних елементах.

Метали в основному зберігаються в мантії Землі – товстому шарі гірських порід, який знаходиться між ядром планети і її корою – на глибині більше 25 км, що робить їх недоступними для видобутку. Проте, в деяких частинах світу природні процеси «доставляють» ці метали на поверхню через потік рідкої породи. Йдеться про магму, яка бере початок в мантії і піднімається вгору, в земну кору.

Однак коли це відбувається, метали часто потрапляють в пастку і не можуть досягти поверхні, якщо температура занадто висока або занадто низька. Однак цього разу з’ясували, що при ідеальних умовах, а саме температурі близько 1000 °C, мідь, золото і телур можуть «вибратися з пастки» і піднятися на поверхню, утворюючи поклади руди. Вже там їх можна добувати. До цього моменту шлях металів до місця їх остаточного осадження залишався невизначеним.

Результати дослідження допоможуть аналізувати поверхню і землі і знаходити місця, де зручніше добувати метали. Це дозволить проводити більш цілеспрямовану розвідку корисних копалин, тим самим зменшуючи вплив на навколишнє середовище.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button