Земля

Геологи виявили ділянки найдавнішої земної кори

На північному сході Канади ідентифіковані породи віком понад 4,2 млрд років – майже однолітки Землі.

© Wikipedia

Пряме вивчення геологічного вигляду древньої Землі залишається практично нездійсненним завданням. Тектонічний рух плит повільно, але вірно оновлює поверхню планети, і сьогодні вона має зовсім інший вигляд, ніж мільярди років тому. Це змушує геологів звертатися до дослідження Місяця, Марса та інших небесних тіл, майже не змінилися з того часу. Тим часом інші продовжують пошуки рідкісних ділянок земної кори, що збереглися весь цей час.

Про таку знахідку повідомили геолог Університету Оттави Джонатан О’Ніл (Jonathan O’Neil) і його колега з Інституту Карнегі Річард Карлсон (Richard Carlson). У статті, опублікованій журналом Science, вони розповіли про виявлення на півночі канадській провінції Квебек порід, датованих віком 4,2 млрд років. Для порівняння, вік самої Землі, за сучасними даними, становить близько 4,54 мільярда років. Найдавніші відомі відкладення поблизу поверхні Землі датуються віком більш ніж 4,4 млрд років, хоча ці цифри і беруться під сумнів деякою частиною фахівців.

Породи, знайдені О’Нілом і Карлсоном, ховалися серед відкладень більш пізнього періоду, в гранітах континентальної плити, датованих часом близько 2,7 млрд років тому. Склад цих порід підказав ученим, що вони могли утворитися в результаті метаморфози мафічних (залізо-магнезіальних) мінералів давнішої океанської плити. Проведені розрахунки показали, що на таке перетворення їм було потрібно декілька мільярдів років і спочатку ці породи утворилися куди раніше – близько 4,2 млрд років тому, менше пів мільярда років після утворення Землі.

Натхнення: naked-science.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button