Технології

Хіміки створили рідину, на якій можна писати вилами

Міжнародний колектив хіміків створив незвичайну речовину, яка залишається рідиною навіть при температурах на 100 градусів нижче її передбачуваної точки замерзання і по поверхні якої можна «писати», залишаючи яскраві сліди, будь-яким твердим предметом, йдеться в статті, опублікованій в журналі ACS Central Science.

«Як ми всі знаємо, вода замерзає при температурі приблизно в нуль градусів Цельсія, перетворюючись на лід. У нашому випадку, “вода» залишалася рідкою і при температурах, аналогічних мінус ста градусів”, — розповідає Кенвун Чун (Kyeongwoon Chung) з університету штату Мічиган в Енн-Арбор (США).

[ads2] Чун і його колеги з університету створили цю незвичайну субстанцію, яка є унікальною переохолодженою рідиною, що залишається стабільною навіть при дуже низьких температурах, намагаючись знайти метод стабілізації ряду органічних пігментів, широко вживаних сьогодні при виготовленні сонячних батарей, дисплеїв і транзисторів.

Ці речовини часто створюють великі проблеми для інженерів, так як вони можуть спонтанно перетворюватися в кристали неправильної форми, що робить їх зберігання та повторне використання вкрай складним заняттям. Крім того, перегрів електроніки на базі такої органіки, швидше за все, призведе до фатальних наслідків через рекристалізацію.

Автори статті спробували вирішити цю проблему, змінюючи тривимірну структуру і пристрій подібних органічних молекул.

Як пояснюють хіміки, більша частина з таких органічних пігментів схожа за своєю структурою на човен з двома веслами. У ролі «судна» виступає два склеєних один з одним кільця вуглеводнів, а в ролі весел – довільні органічні або неорганічні молекули.

Як з’ясували Чун і його колеги, від форми цих «весел» залежить те, наскільки охоче барвник перетворюється на кристали різної форми і як довго він залишається в рідкому вигляді. Приєднуючи різні моделі «весел» до «човні», їм через деякий час вдалося підібрати такі «весла», які змушували органічний пігмент залишатися в рідкому вигляді і не кристалізуватися навіть при температурах на сотню градусів нижче точки їх перетворення в тверде тіло.

Читайте також: 

Вона має вкрай незвичайну властивість – якщо її торкнутися твердим предметом, то молекули в точці дотику почнуть перетворюватися в кристали, що володіють зовсім іншими оптичними властивостями в порівнянні з рідкою формою барвника. Так, у незайманому вигляді суперохолодженний барвник пофарбований у напівпрозорий бурштиновий колір, а дотик перетворюють його в яскраво-жовті і майже непрозорі кристали.

Ця особливість барвника цікава не тільки тим, що вона спростовує відому приказку — її можна використовувати для отримання чітких тривимірних «зліпків» живих клітин та інших об’єктів мікро – і наносвіту, а також в якості основи для пам’яті світлових комп’ютерів майбутнього.

Натхнення: www.nanonewsnet.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Back to top button