Екологія

Глобальне потепління може забруднити прісну воду токсинами

Дослідники зі шведського музею природної історії та Університету Небраски – Лінкольна в США виявили, що стрімка зміна клімату в сучасному світі може спровокувати забруднення води токсинами через надмірне цвітіння водоростей. Подібне вже відбувалося під час найбільшого в історії Землі вимирання кілька сотень мільйонів років тому.

Вчені турбуються, що приблизно через 80 років прісна вода може стати непридатною для використання через цвітіння в ній токсичних водоростей.

В результаті масового Пермського вимирання 252 мільйони років тому – найбільшого масового вимирання в історії Землі – стався стрибок бактеріального розвитку і водоростевого цвітіння, який тривав сотні тисяч років і призвів до утворення токсинів у внутрішніх прісних водах Австралії — однієї з найстаріших відомих прісноводних екосистем у світі.

Водорості та бактерії є частинами здорової прісноводної системи, але іноді вони можуть розростатися і виснажувати запаси кисню у воді, створюючи тим самим «мертві зони». Як правило, це відбувається через глобальне потепління, скорочення лісів і припливів різних речовин з ґрунту, якими харчуються бактерії.

Ці дані турбують вчених, оскільки діяльність сучасної людини поступово призводить до серйозних змін, подібних до тих, які викликали масове Пермське вимирання. У минулому вулканічні виверження призвели до швидкого та стійкого збільшення викидів парникових газів. Через це клімат став теплішим, почастішали посухи, обсяги лісу скоротилися через пожежі. Як тільки дерева зникли, структура ґрунту почала руйнуватися, і її поживні речовини потрапили в прісноводні екосистеми.

Клімат відновлювався понад три мільйони років, відзначають фахівці. Процес був настільки тривалим через виниклі у воді “мертві зони” і регулярного підтоплення ґрунту водою з токсинами. Це перешкоджало відновленню торфовищ, які поглинають CO2 і тим запобігають нагріванню планети та зміні клімату.

Дослідники також звертають увагу на той факт, що водоростям для розростання в прісній воді підходить температура у 20-32°C. І якраз такий температурний діапазон прогнозують в літній час до 2100 року на територіях з вологим континентальним кліматом.

Це викликає певне занепокоєння в наукових колах, оскільки повторення сценарію Пермського вимирання і забруднення прісної води токсинами з кожним роком стає все більш ймовірним.

Натхнення: www.popmech.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button