Екологія

Життю на Землі потрібні мільйони років, щоб відновитися після Шостого масового вимирання

Група вчених з університетів Техасу і Брістоля висунула гіпотезу, що причиною уповільнення процесу відновлення життя на Землі після масового вимирання видів є еволюція. Якщо гіпотеза дослідників вірна, то після нинішнього масового вимирання, причиною якого стала діяльність людини, життя на Землі буде відновлюватися протягом декількох десятків мільйонів років, йдеться в статті на Nature Ecology and Evolution.

У 2011 році палеонтолог Ентоні Барноскі і його колеги з Каліфорнійського університету в Берклі опублікували статтю, в якій розповіли про триваюче останні 500 років шосте масове вимирання — процес, в результаті якого три чверті видів зникають за геологічний період. Вчені порівняли середню швидкість зникнення видів з XVI по XXI століття і порівняли з середньою швидкістю цього процесу в інші періоди історії.

Причиною вимирання стала діяльність людини — люди знищують звичне середовище перебування тварин та рослин, що призводить до скорочення біорізноманіття. Ймовірно, на рослини цей процес має більший вплив — на відміну від тварин, вони не можуть переміститися, коли їх середовище проживання виявляється зруйнованою.

Тепер дослідники вивчали скам’янілості форамініфер, або форм — типу планктону, який жив у стародавніх морях Землі. Незважаючи на те, що майже весь вигляд був знищений в результаті падіння астероїда, яке стало причиною вимирання динозаврів, деякі його представники змогли вижити.

Види, що вижили, відреагували на ситуацію, заповнивши звільнені екологічні ніші. Однак цей процес зайняв близько 10 млн років — стільки часу знадобилося, щоб різноманітність видів відновилася до рівнів, порівнянних з рівнями до зникнення.

Кнопка «Наверх»