Людина

Хороші батьки: як виробити правильну стратегію виховання дитини

Багато згодні з думкою, що головний задум і мета сімейного життя – виховання дітей. Основою виховання в усі часи залишаються взаємини між подружжям. Кажуть: яка атмосфера панує в будинку, таке і виховання. Є помилки, які заважають бути хорошими батьками? Як вибудувати правильну лінію поведінки в навчальній програмі для свого малюка? Як виховувати дитину?

Безліч книг про виховання дітей надають «святі заповіді», яких повинні дотримуватися ті, хто мріють стати найкращими батьками на світі. До них належать такі:

1. Любіть дитину такою, якою вона є. Якщо карапуз не відповідає вашим очікуванням за характером, бажанням, прагненням, не можна обмежувати прояв почуттів до нього. Частіше обіймайте та цілуйте своє чадо, навчіться приймати його погляди, розділяти захоплення. Малюк є вашим продовженням, але не копією, він — індивідуальний.

2. Перестаньте відчувати докори сумління за те, чого не можете дати своєму маленькому члену сім’ї. Радійте життю тут і зараз, цінуйте те, що маєте. Турбота, похвала та участь значать для доньки чи сина куди більше, ніж дорогі ляльки і машинки.

3. Відкиньте очікування нагороди за свої труди. Не чекайте подяки, не просіть похвали. Закон «ти — мені, я — тобі» у цьому випадку не працює.

4. Не зганяйте неприємності на своєму крихітному щасті. Злість, роздратування та гарячковість не вирішать виникли побутові та особисті проблеми.

Для довідки
Проявіть терпіння, благородство і смирення до того, що змінити не під силу. Агресивна поведінка негативно впливає на дитячу психіку, розвиваючи озлобленість, похмурість і замкнутість.

5. Ставтеся до інших дітей так само, як хочете, щоб ставилися до ваших. Це дієвий виховний захід.

До речі, домогтися від дитини акуратності, допомоги, розуміння, реально на власному прикладі: просіть пробачення, коли неправі, прибирайте за собою речі, застеляйте ліжко, мийте посуд. Кращого зразка для наслідування не знайти.

Найпоширеніші помилки дитячого виховання

Мама і тато все знають, вміють

Безумовно, батьківські гідності ніхто не оспорює. Однак апріорі всезнаючих людей не буває. Перестаньте нескінченно повчати своє чадо з будь-якого приводу, давати цінні вказівки навіть у тих областях, в яких ваші знання залишають бажати кращого. Завідомо неправильна або помилкова інформація розхитує ваш авторитет в очах дитини.

Фізичне насильство змусить домогтися слухняності

Це утопія, яка, крім навичок хитрувати і вивертатися, щоб уникнути ременя по м’якому місцю, нічого хорошого не принесе.

Більш того, авторитаризм і тиранія — дві моделі виховання, що завдають психологічні травми. Якщо ви використовуєте загрози з рукоприкладством, не чекайте, що дитина почне слухати те, що йому вбивають через “п’яту” точку. Цю інформацію мозок не сприймає через її нав’язування.

Постарайтеся спокійним голосом, послідовно викласти свою точку зору на ситуацію, що виникла. Наведіть переконливі аргументи, чому так робити не можна. Психологи радять заломлювати те, що трапилося на дитину: «Уяви, що так вчинили б з тобою. Як би ти себе почував? Як думаєш, чи заслуговує такий вчинок поваги?»

Вседозволеність допоможе згладити конфлікт інтересів

Не можна надмірно балувати дитину. Дотримуйтесь міри. Купувати солодощі, водити малюка в кафе і атракціони потрібно за позитивні вчинки. Він повинен розуміти, що ним зроблено добре, що — погано, що заслуговує схвалення, що — ні.

Численні заборони допоможуть вберегти від поганого впливу

Постійне «не можна» розвиває слабкість, невпевненість у своїх діях. Відокремлюйте реальну небезпеку від особистих переживань, хвилювань. Дайте дитині проявити свою самостійність, якщо це не загрожує його життю, здоров’ю. Такий ризик виправданий, необхідний, корисний.

Як виховати здорову дитину?

Почніть з себе, адже в здоровому тілі — здоровий дух. Позбавтеся від шкідливих звичок: киньте пити, палити. Разом почніть загартовування, біг, ранкову зарядку.

Доцільно записати малюка у спортивну секцію інтересу, не вимагаючи зірок з неба в досягненнях, медалей за участь в конкурсах, змаганнях.

Корисно змінити раціон харчування. Включайте в меню їжу, збалансовану за змістом білків, жирів і вуглеводів.

Для довідки
Бажано проконсультуватися з дієтологом, щоб зростаючий організм отримував оптимальну кількість вітамінів, макро – і мікроелементів, клітковини. Не забувайте про свіжі овочі та фрукти, каші, молочні продукти.

Також проводіть повчальні бесіди про шкоду алкогольних напоїв, нездорового способу життя, висвітліть наслідки впливу шкідливих звичок на внутрішні органи.

Як виховати щасливу дитину?

Ніжність, ласка і доброта роблять чудеса. Приймайте активну участь в житті малюка, поділитися з ним радощами, прикрощами.

Лікарі-психологи стверджують: домогтися поставленої мети завжди допомагає метод батога і пряника, якщо використовувати його розумно, прораховуючи ходи наперед. Наприклад, зробив уроки — підеш гуляти, отримав високу оцінку — забезпечений сеанс в кіно, не прибрав іграшки — позбувся перегляду улюбленого мультика. Спробуйте.

І головне, виробіть в сім’ї загальну виховну стратегію і дотримуйтеся її за будь-яких обставин. Мама дозволила, а тато заборонив (або навпаки) — найпростіший спосіб розвитку маніпулятивних навичок, якими буде користуватися маленький хитрун собі на благо. Будьте мудрими!


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Back to top button