Людина

Стимулюйте свої мізки з обережністю

Як підвищити свої розумові здібності? Дослідження показують, що цього можна домогтися з допомогою пристроїв електричної стимуляції мозку, які вільно продаються в Інтернеті. Тепер вчені закликають регулювати набираючу популярність технологію.

Можливо, це звучить занадто добре, щоб бути правдою, але вчені говорять про великі перспективи технології транскраніальної стимуляції мозку постійним струмом (Transcranial direct current stimulation,TDCS). Метод передбачає вплив на мозок електричними імпульсами, що посилаються через шкіру голови. Це робиться для стимуляції нервових клітин у мозку.

foto_cikavosti_06.09.2014-07_resized

Метод не є інвазивним і використовується навіть військовими для поліпшення роботи мозку людей-пілотів, керуючих дронами.

Вплив електричного струму «запалює» нейрони, надаючи позитивний вплив на когнітивні функції не тільки у здорових людей, але і пацієнтів з порушеною роботою мозку. Попередні дослідження показали поліпшення математичних здібностей у людей, до яких була застосована TDCS-терапія. Даний ефект спостерігався через шість місяців після процедури.

Читайте також: Чого людський мозок не знає сам про себе — відео

Впливаючи слабким електричним струмом на праву частину мозку, ми можемо змінювати поріг нейронів, що передають інформацію в нашому мозку, і, як наслідок, удосконалювати когнітивні функції. Комерційні компанії зацікавилися цією технологією і почали просувати її в колі геймерів, обіцяючи їм фору перед суперниками в грі.

Одна з таких компаній рекламує обруч з електродами, який допоможе «розігнати» мозок, «підвищивши його продуктивність на 20-40 відсотків». Ґаджет «покращує загальне самопочуття і знімає втому» – говорить рекламне оголошення, яке посилається на результати досліджень.

Непередбачені результати

Неправильне використання стимулюючих пристроїв може заподіяти шкоду здоров’ю, а не користь. Ігри та лікування – це різні речі, попереджають дослідники.

Один з таких пристроїв (зображено на фотографії нижче) стимулює ділянки мозку, локалізовані за чолом. Вони відповідають за увагу.

foto_cikavosti_06.09.2014-07-01_resized

Стимулятор мозку для геймерів

В лабораторних умовах така стимуляція триває не більше 20 хвилин за один раз. Причому до участі в експерименті допускаються тільки ті люди, які попередньо пройшли суворий медичний огляд.

Врешті-решт, до мозку випробовуваних застосовують пристрої, які, за словами вчених, можуть дати несподівані результати. Наприклад, вплив на інші ділянки мозку або зміна полярності електродів може не тільки не допомогти, а, навпаки, нашкодити людині.

Ви можете заподіяти собі шкоду. Важливо знати, як правильно користуватися цим методом, вибрати відповідний час і потужність струму, – попереджають учені Оксфордського університету.

Читайте також: Мозок людини в 2050 році: суміш біології та імплантатів?

З ними погоджуються їх колеги з Університету в Суонсі. За їх словами, електростимулятори мозку можуть викликати судоми і зміну настрою. До групи підвищеного ризику належать люди у віці до 20 років – найбільш плідний період розвитку мозку.

Але найбільше вчених насторожує те, що багато технічно обдарованих дітей збирають такі ґаджети своїми руками. На форумі Reddit.com можна знайти повідомлення з скаргами на «обпалену шкіру голови» і «спалахи гніву» після стимуляції мозку методом TDCS-терапії.

Таке може статися при перевищенні дозволеного дозування. На відміну від пацієнтів, прості обивателі меншою мірою інформовані про можливі ризики, – говорить дослідник Нік Девіс з Університету в Суонсі.

Маркетинг випереджає науку

Оксфордські вчені закликають посилити контроль за електростимуляторами мозку. Деякі компанії позиціонують ці ґаджети як геймерські, хоча вони відносяться до виробів медичного призначення, які підлягають відповідній реєстрації та контролю.

Вчені зовсім не хочуть заборонити або обмежити доступ до пристроїв поліпшення когнітивних здібностей. Вони хочуть, щоб користувачі знали, які ризики їм доведеться взяти в гонитві за потенційною вигодою.

Інша заклопотаність пов’язана з тим, що технологія ще не готова для комерційного використання. За словами невролога Стівена Новела з Єльського університету, компанії часто забирають з лабораторій неперевірені технології і намагаються вивести їх на ринок, називаючи їх «сексі».

Читайте також: Сила є розуму не треба: м’язи людини еволюціонували більше, ніж мозок

Будь-який пристрій з медичною функціональністю повинен відповідно регулюватися. Регулювання – це єдине, що мотивує витрачати гроші і час на дослідження, – говорить Новела.

За словами вчених, інтерес до технології буде тільки рости. Але поки не будуть проведені додаткові дослідження, вони рекомендують використовувати електроcтимултори мозку з обережністю.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Back to top button