Земля

Ядро Землі виявилося молодшим від її кори

Фізики розрахували, що центр Землі на два з половиною роки молодший, ніж його поверхня. Причому пов’язано це не з істинним віком, а з впливом сили тяжіння.


Відповідно до теорії Ейнштейна, протяжність часу багато в чому визначається гравітацією — так, біля масивного об’єкту час буде йти повільніше. Ця ідея була ретельно протестована. Також було доведено, що для супутників систем GPS і ГЛОНАСС час тече по-іншому. Але різниця в часі становить, як правило, долі секунди, а не кілька років.

Ульрік Уггерхей і його колеги з Орхуського університету в Данії з’ясували, що ефект буде набагато більш виражений на Землі, ніж у космосі. Вони керувалися заявою, зробленою відомим фізиком Річардом Фейнманом (Richard Feynman) у 1960 році. Вчений стверджував, що різниця у віці центру Землі і поверхні становить приблизно день-два – цифри ці часто цитуються в роботах інших фізиків, включаючи Уггерхея.

Але коли вчений вирішив включити цей епізод в підручник для студентів, він подумав, що не завадило б перевірити ці цифри. Розрахунок включає в себе обчислення різниці в гравітаційному потенціалі – показника роботи, виконаної силою тяжіння в пересуванні маси з одного місця в інше – в даному випадку між центром Землі і поверхнею.

Використання цього параметра в рівняннях теорії відносності дає фактор розтягування часу близько 3×10-10. Тобто кожна секунда в центрі Землі відраховується набагато повільніше, ніж на поверхні. Але оскільки Земля існує близько чотирьох мільярдів років, сумарний ефект розтягування часу додає різницю приблизно рік-півтора.

Ці розрахунки припускають, що Земля має однакову щільність у всіх своїх частинах. Проте вчені знають, що ядро планети є більш щільним, ніж мантія. Використовуючи цю більш реалістичну модель розподілу густини Землі, вони виявила різницю у віці, яка становить близько двох з половиною років.

Звичайно, ми не можемо перевірити дані підсумки експериментальним шляхом, каже Уггерхей, але загальну теорію відносності поки не зміг спростувати ні один вчений. А так як теорія працює у всій доступній для огляду Всесвіту, ті ж закони повинні бути вірними і для будь-якого масивного тіла.

За таким же принципом команда датських вчених вирахувала, що центр Сонця приблизно на 40 тисяч років молодший, ніж його поверхня.

 

Натхнення: earth-chronicles.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Back to top button