Ґаджети

Як екран смартфона може змінити мозок дитини

Чи є привід для занепокоєння, якщо дитина проводить дуже багато часу з сучасними гаджетами? Мабуть, так. Нове дослідження виявило зміни в мозку серед дітей, які використовують пристрої з екранами понад сім годин за день. Також були відзначені знижені когнітивні здібності у тих, хто використовував смартфони або планшети більш як дві години на день. Коли дослідження виявляють подібні взаємозв’язки між часом біля екрана і його негативними наслідками, тут же з’являються заперечення про те, що це чергова паніка моралістів, які бояться нових технологій. Однак дослідження, проведене Жан Твенж з університету Сан-Дієго, показує взаємозв’язок між використанням подібних пристроїв та порушеннями сну.

Багато часу, проведений в соціальних мережах, за переглядом відео або на різних сайтах, значно перевершує той, який витрачається підлітками на іншу діяльність, таку як безпосереднє спілкування з друзями, читання, прогулянки або заняття спортом. Додатка для смартфона і цифрові медіа в цілому створені так, щоб не відпускати від себе. Колишній працівник Силіконової долини Трістан Гарріс сказав про додатки для смартфонів, що біля телефону в 1970-х не було тисячі інженерів, які поліпшували б його кожен день тільки для того, щоб зробити його більш нав’язливим. Саме портативність цих пристроїв і можливість брати їх куди завгодно дозволяє їм втручатися в процес навчання в школі і в звичайне спілкування, коли розмова віч-на-віч може постійно перериватися з вини повідомлень, що приходять на телефон.

Результати багатьох досліджень вказували на те, що діти і підлітки, які проводять багато часу перед телевізором, зі смартфонами або планшетами, сплять менше. І справа навіть не в тому, що на спілкування з різними пристроями йде час, який повинен був піти на сон. Є й психологічні причини. Синє світло, яке випромінюють екрани, змушує мозок людини думати, що на вулиці триває день, і в організмі не виробляється достатня кількість мелатоніну, а без цього гормону не вийде швидко заснути і виспатися. Можна заперечити, що і телевізійний екран може надавати подібну дію. Але Твенж і її колеги провели порівняння між сном після перегляду телевізора і сном після використання смартфонів і планшетів.

Було з’ясовано, що діти від 2 до 10 років, які проводять чотири години або більше зі смартфоном або планшетом, мають у два рази більше шансів на проблеми зі сном, ніж діти, які не мають спілкування з подібними пристроями. Телевізор також впливає на сон, але не в таких значних масштабах. Серед підлітків у віці від 14 до 17 років, які проводили в день чотири години або більше з мобільними пристроями, ймовірність недосипу була на 44 відсотки більше. При цьому перегляд телевізора або відеоігри не показували такого значного взаємозв’язку з нестачею сну. Причиною цього Жан бачить, насамперед, те, що телевізор не постачає медіа в такому обсязі і не служить засобом безпосереднього спілкування. Крім того, має місце феномен, який деякі називають “вампінгом”, тобто спілкування в месенджерах і соцмережах протягом всієї ночі за допомогою смартфона. Це багато в чому пояснює, чому кількість підлітків, які відзначають проблеми зі сном, різко зросла після 2012 року — саме тоді смартфони отримали своє по-справжньому широке поширення.

Кращим рішенням буде не використовувати смартфони і планшети вже за годину перед сном, щоб вплив синього світла зійшло нанівець і не впливало на здатність мозку виробляти мелатонін. Час, проведений з екраном смартфона і планшета, варто обмежити кількома годинами на день. І це стосується не тільки підлітків, але і їх батьків, які також часто скаржаться на нестачу сну.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button