Екологія

Як глобальне потепління може знищити велику частину рослин в Європі

Останнім часом все частіше піднімається питання впливу глобального потепління на нашу з вами планету. Проте все більше лякливі прогнози продовжують надходити від учених зі всього світу. На цей раз нове дослідження експертів з Інституту Макса Планка і університету Каліфорнії в Берклі говорить про те, що глобальне потепління може знищити велику частину рослин в Європі. І цей процес вже почався.

Чому глобальне потепління знищує рослини

Як і всі живі організми на нашій з вами планеті, рослини здатні розвиватися і «підлаштовуватися» під мінливі умови навколишнього середовища. Як заявляють наші колеги із видання Science Daily, фахівці з США вивчили популяцію резуховидки Таля (Arabidopsis thaliana), досить поширеної на території Європи рослини з родини капустяних. Вчені зібрали дані з більш ніж 500 географічних місць у Європі, зазвичай використовуваних для біологічних досліджень. При цьому вирощування цих рослин в Іспанії і Німеччини в сухих умовах показало, як окремі рослини реагують на спеку і засуху. Arabidopsis thaliana цікава ще й тим, що здатна досить швидко реагувати на мінливі умови і набувати у зв’язку з цим нові генетичні мутації.

Как глобальное потепление может уничтожить большую часть растений в Европе
Резуховидка Таля (Arabidopsis thaliana). В даний час рослина поширилася по всіх континентах, окрім Антарктиди

Дослідники були особливо зацікавлені в тому, як унікальне поєднання генетичних мутацій дозволяє різним представникам одного і того ж виду рослин протистояти експериментально модельованій зміні клімату. Оскільки деякі з цих набутих мутацій можуть давати фізіологічні переваги. Ці дані потім були об’єднані з моделями, передбачаючими, як температура та опади зміняться в найближчі кілька десятиліть. Це дало можливість зрозуміти, як на біологічне різноманіття рослин вплинуть зміни клімату, викликані глобальним потеплінням.

На основі наших розрахунків до 2050 року ми можемо передбачити значне зниження популяції рослин, що виростають у Південній і Центральній Європі, — заявили автори дослідження. Вижити зможуть лише ті рослини, у яких з’явилися гени, необхідні для існування в нових умовах. І в частині примірників такі гени вже з’явилися.

Здавалося б, раз рослини можуть пристосовуватися до мінливих умов, то чому вчені б’ють тривогу? Вся річ у тім, що кількісне співвідношення рослин з «новими» генами вкрай мало і прогнози показують, що багато з теперішніх популяцій рослин просто не будуть володіти необхідними генетичними мутаціями для виживання в момент мінливого клімату.

При цьому не варто забувати, що Arabidopsis thaliana здатна змінюватися досить легко, чого не скажеш про інші види рослин. Тому якщо екстраполювати отримані нові дані на інші види рослин Південної і Центральної Європи, то картина на виході вийде не втішна. Велика частина рослин все-таки не зможе пережити зміни клімату за умови того, що екологічна ситуація не покращиться.

Зараз вчені зайняті збором генетичної інформації, що стосується найбільш важливих для регіону видів рослин з метою створення більш точних прогнозів щодо зникнення рослин. Маючи таку інформацію в руках, можна буде зрозуміти, які види рослин найбільш схильні до ризику зникнення, а також можна буде виробити тактику для того, щоб цього уникнути.

Кнопка «Наверх»
Закрыть