Екологія

Мільйони людей помирають від забруднення повітря – що з тим робити?

Згідно з моделлю, побудованої вченими Орхуського університету і NASA, забруднення повітря на Землі досягло такого рівня, що щороку в майбутньому від пошкодження легенів передчасно буде вмирати 4 мільйони людей. Причому, якщо міське повітря шкідливе дрібними частинками, що осідають в легенях, сільське повітря збагачене озоном, який теж вражає органи дихання.

Air Pollution Фото від manfredxy

Вони надходять із заводських труб, вихлопних труб автомобілів та двигунів круїзних суден. Це крихітні частинки, і вони оточують нас скрізь. Коли ми вдихаємо повітря, ці частинки осідають у дрібних судинах наших легенів.

Протягом багатьох років ми знаємо, що забруднення повітря шкідливо для нашого здоров’я. Наприклад, американські дослідники виявили, що ризик передчасної смерті на 20% вище, якщо ви живете поруч з великою дорогою.

В останні роки багато країн, особливо західних, доклали значних зусиль для розробки рішень щодо зменшення забруднення повітря. Допомогли фільтри для очищення повітря від частинок і поступова відмова від використання найбільш забруднюючих джерел енергії. У Данії викиди дрібних частинок скоротилися на 48% з 1990 року.

Але, незважаючи на цей прогрес, у майбутньому ще більше людей помре передчасно від забруднення повітря твердими частинками, згідно з модельними розрахунками, проведеними Орхуським університетом у співпраці з NASA.

Вчені розробили глобальну модель забруднення повітря, яка включає параметри зміни клімату, заходи щодо зменшення викидів частинок та зміни населення. Модель малює похмуре майбутнє, особливо для країн Азії.

Три сценарії майбутнього

Інститут космічних досліджень NASA імені Годдарда в Нью-Йорку має у своєму розпорядженні одну з найбільш передових кліматичних моделей у світі, а Орхуський університет – одну з кращих комп’ютерних моделей впливу забруднення повітря на здоров’я людини. Об’єднану модель вчені запустили на суперкомп’ютері Орхуського університету.

“Ми завантажили в модель три різні сценарії: перший, в якому більша частина світу продовжує регулювати і обмежувати забруднення повітря; другий, в якому ми робимо ще більше, ніж сьогодні; і, нарешті, третій, в якому ми робимо навіть менше, ніж сьогодні», — говорить провідний автор роботи Улас Ім.

Навіть у найоптимістичнішому з трьох сценаріїв результат виявився похмурим, особливо для Азії. “Хоча Китай в останні десятиліття зробив багато для зниження рівня забруднення повітря, його майбутнє не безхмарне. Це пов’язано зі старінням населення. Більша частка населення буде все більш вразливою”»

Карта забруднення повітря Journal for Environmental Research забруднення повітря дрібними частинками в майбутньому. Ділянки, пофарбовані в синій колір, показують, де забруднення найсильніше. Зелений – трохи краще, а жовтий означає майже повну відсутність забруднення.

Дрібні частинки і небезпечні хімічні сполуки

“Ми вивчили вплив дрібних частинок PM2.5 і вплив озону, який утворюється в атмосфері, коли гази NOx і інші молекули, які ми, люди, викидаємо, вступають в реакцію з повітрям», — говорить учений. І дрібні частинки, і озон шкідливі для наших легенів.

Дрібні частинки проникають глибоко в альвеоли – найдрібніші повітряні бульбашки в легенях, де вони осідають і ускладнюють дихання. Наслідки цього можуть бути серйозними. У деяких людей може розвинутися астма, в інших — згустки крові, затвердіння артерій або навіть рак. Озон має той же ефект. Молекули газу можуть пошкодити легені, викликати біль у грудях і утруднене дихання.

Збиток вже завдано

Навіть найоптимістичніший сценарій передбачає щорічну смертність у 4 мільйони людей. Забруднення повітря – повільний вбивця. “Насіння” майбутніх хвороб і смертей вже посіяні в багатьох людях. Іншими словами, шкода вже завдана.

“Навіть якщо ми електрифікуємо наші автомобілі, замінимо електростанції, що працюють на вугіллі і газі, вітряними турбінами і сонячними батареями, скоротимо авіацію, ми не зможемо виправити збиток, вже завданий нашим легеням», — говорить Улас Ім. – “Єдина надія, що частинки швидко зникають з повітря, коли ми обмежуємо викиди. Цим вони сильно відрізняються від вуглекислого газу, який залишається в атмосфері сотні років. Так що, якщо навіть людям, які живуть сьогодні, допомогти не вдасться, майбутні покоління зможуть дихати чистим повітрям».

Чисте сільське повітря

Міста несуть відповідальність за значну частку забруднення. Саме тут найбільше автомобілів, заводів і електростанцій. Саме тут приземляються літаки, і причалюють круїзні лайнери. Але це, на жаль, не означає, що повітря стає чистим, коли ви потрапляєте в сільську місцевість.

“У містах в повітрі більше дрібних частинок PM2.5. Але там менше озону. У сільській місцевості все навпаки. Тут менше дрібних частинок і більше озону. Це пов’язано з тим, що в містах озон розкладається через викиди заводів, а в сільській місцевості він залишається в повітрі», – говорить Улас Ім. — “Ми страждаємо від забруднення повітря як у сільській місцевості, так і в містах. Навіть якщо повітря здається приємним і чистим, воно може бути наповнене озоном, який також шкідливий для наших легенів».

“Тому помилково думати, що сільські райони вільні від забруднення повітря, хоча жити в сільській місцевості все ж корисніше», — говорить учений. – “Ми сподіваємося, що наші розрахунки приведуть до того, що політики всього світу поставляться до цієї проблеми більш серйозно. Ми сподіваємось, що вони використовуватимуть отримані цифри для прийняття рішень щодо подальшого обмеження забруднення повітря як у сільській місцевості, так і в містах».


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button