Технології

Як гриб став цеглою: чому міцелій – майбутнє будівельного бізнесу (фото)

Інженери вже давно експериментують з цеглою з грибів. Звучить шалено, але такий будматеріал може значно знизити викиди вуглекислого газу в галузі, а також полегшити ремонтні роботи. Однак вчені вважають, що потрібно не просто робити цеглу з цього матеріалу, потрібно навчитися спрямовувати живий гриб так, щоб він міг самостійно вирости до потрібної форми.

Studio for Form and Energy, University of British Columbia School of Architecture and Landscape Architecture

За даними експертів ООН по навколишньому середовищу, на будівельний сектор щорічно припадає майже 40% викидів вуглекислого газу, вироблених людиною. А ось міцелій, волокнисті вегетативні тіла грибів, є вуглецево-нейтральним, міцним, легко формується і вогнетривким матеріалом.

Щоб створити цеглу з гриба, міцелій з’єднують з сільськогосподарськими відходами, такими як солома або кукурудзяне лушпиння. У такій суміші він швидко розростається, і приблизно через два тижні отриманий продукт подрібнюють і закладають в форму. Після тижневої сушки блоки обпалюють, вбиваючи спори, і отримують справжню цеглу!

Однією з компаній, яка займається виробництвом такого будматеріалу, є фірма FUNGAR (Fungal Architectures). Її засновник Філ Айрес сподівається, що в майбутньому проєкт буде займатися не тільки створенням «мертвих» цеглин, але зможе робити моноблоки з міцелію, які будуть самостійно виростати до потрібної форми.

«В цей час ми вбиваємо міцелій в процесі створення матеріалу, – розповідає Айрес. – Ви розкладаєте його в блоки, а потім вбиваєте. Одна з речей, якою ми займаємося в наших дослідженнях, розглядає варіант вирощування речей монолітно, що вимагає від нас збереження міцелію живим ».

Теоретично грибок може прийняти форму будь-якої будівлі, яку ви захочете. Живий гриб може і відновлювати частини будинку, наприклад, якщо ви випадково пробили стіну. Але є і зворотна сторона цього процесу: чим довше росте міцелій, тим більше він «з’їдає» опорного матеріалу, який надає йому структуру. Це може послаблювати конструкцію, яка в підсумку ризикує обвалитися або покоситися. Щоб уникнути цього, Айрес передбачає, що необхідно будувати стіни з двома мертвими шарами міцелію зовні і одним живим шаром всередині, проте свою теорію інженеру ще тільки належить перевірити.

Популярність міцелію вже зараз виходить за рамки будівельного бізнесу. Нещодавно вчені NASA запропонували використовувати цей матеріал для створення перших колоній на Місяці і Марсі. Це б позбавило фахівців від проблеми перевезення важких будівельних матеріалів на борту космічних кораблів.

Як гриб став цеглою: чому міцелій - майбутнє будівельного бізнесу
Sebastian Cox and Ninela Ivanova

Також гриби вже використовуються такими компаніями як Ikea і Dell. Вони створюють з міцелію пакувальний матеріал. Багато фірм адаптували матеріал для створення меблів або одягу. А голландський стартап Loop успішно продає труни з грибів! Труни The Living Cocoon прискорюють процес розкладання, видаляють токсичні матеріали з землі і допомагають вирощувати нові дерева.

Як гриб став цеглою: чому міцелій - майбутнє будівельного бізнесу
The Living Cocoon

Натхнення: www.popmech.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button