Здоров'я

Як починається інфаркт: просто про складне. Ознаки, стадії, ускладнення

Інфаркт міокарда – небезпечна клінічна форма ішемічної хвороби серця. Через нестачу кровопостачання серцевого м’яза на одному з його ділянок (лівому або правому шлуночку, верхівці серця, міжшлуночкової перегородки та ін) розвивається некроз. Інфаркт загрожує людині зупинкою серця, і щоб убезпечити себе і своїх близьких, необхідно навчитися вчасно розпізнавати його ознаки.

Початок інфаркту

У 90% випадків початок інфаркту міокарда супроводжується появою стенокардичного болю. Людина скаржиться на тиснуче, пекуче, колюче, стискаюче відчуття за грудиною, у лівій половині. Біль наростає за короткий час, може слабшати і посилюватися хвилеподібно, віддає в ліву руку і лопатку, праву сторону грудей, шию, нижню щелепу. Прийом нітрогліцерину або інших серцевих препаратів найчастіше не приносить полегшення.

Також характерним симптомом інфаркту є слабкість, посилене потовиділення, відчуття сильної тривоги, страх смерті, задишка, брак повітря, запаморочення, скачки артеріального тиску.

Напад стенокардії зазвичай триває близько 30 хвилин, хоча відомі випадки, коли він тривав кілька годин. За ним слідує короткий період без болю і затяжний больовий напад.

4 стадії інфаркту

За стадіями розвитку інфаркт поділяють на гостріший, гострий, підгострий і період рубцювання. Кожен з них має свої особливості перебігу.

  • Гостріший інфаркт міокарда триває до 2 годин від початку нападу. Сильні і тривалі напади болю говорять про розростанні некротичного вогнища ураження.

  • Гострий період інфаркту триває кілька діб (в середньому, до 10). Зона ішемічного некрозу відмежовується від здорових тканин міокарда. Цей процес супроводжується задишкою, слабкістю, підвищенням температури тіла до 38-39 градусів. Саме в цей час ризик ускладнень інфаркту або його рецидиву особливо великий.

  • В підгострій стадії інфаркту омертвілі тканини міокарда заміщуються рубцем. Вона триває до 2 місяців після нападу. Весь цей час хворий скаржиться на симптоми серцевої недостатності і підвищення артеріального тиску. Відсутність нападів стенокардії – сприятливий показник, але якщо вони збереглися, це підвищує ризик повторного інфаркту.

  • Період рубцювання після інфаркту міокарда триває близько півроку. Здорова частина міокарда відновлює свою ефективну роботу, АТ і пульс приходить у норму, симптоми серцевої недостатності зникають.

Ускладнення інфаркту

Інфаркт міокарда як небезпечний сам по собі, так і ускладненнями, які виникають на різних стадіях хвороби.

До ранніх ускладнень інфаркту відносять порушення серцевого ритму і провідності, кардіогенний шок, гостру серцеву недостатність, тромбоемболію, перикардит, розрив міокарда, артеріальну гіпотензію, порушення дихання і набряк легенів.

 

На пізніх стадіях інфаркту є ризик розвитку хронічної серцевої недостатності, постінфарктного синдрому Дресслера, тромбоемболії та інших ускладнень.

Натхнення: www.likar.info

Кнопка «Наверх»
Закрыть