Здоров'я

Чи є користь від стресових ситуацій?

Якщо б людина могла зробити щось, щоб поліпшити свою пам’ять, стати більш впевненою у собі людиною і більш гарним оратором, допомогти своїм дітям стати більш стійкими до життєвих неприємностей, зробила би вона це? А якщо б це було пов’язане з тим, чого люди зазвичай вважають за краще уникати – зі стресом? Професор Ян Робертсон, нейробіолог і психолог, вважає, що фраза відомого німецького філософа Фрідріха Ніцше «Все, що нас не вбиває, робить нас сильнішими» має під собою серйозні підстави.

Вчений зазначив, що заява філософа завжди інтригувала, а також процитував відомого гольфіста Тайгера Вудса: «Той день, коли я не буду нервувати під час гри, стане днем, коли я закінчу грати». Психолог пояснив, що багато спортсменів та музикантів знають, що нервувати необхідно, і підкреслив, що те, чи стане ситуація стресовою чи відкриє нові можливості, завжди знаходиться під контролем людини.

Симптоми стресу – підвищене потовиділення, сухість у роті, прискорене серцебиття – можуть відображати не тільки занепокоєння, вони також властиві страху, злості або порушенням. За словами Яна Робертсона, все залежить тільки від контексту.

Нейробіолог порадив в стресових ситуаціях думати не «Я нервую», а «Я схвильований». Це переключить мозок стану уникнення в стан змагання. Професор уточнив, що він ні в якому разі не має на увазі серйозні і тривалі нервуючі ситуації, проте помірний стрес при правильному використанні позитивно впливає на уважність, що, в свою чергу, тренує клітини мозку і примушує їх функціонувати більш ефективно.

В якості прикладу Ян Робертсон привів все те, що приносить занепокоєння у повсякденному житті – проблеми на роботі або з родичами, грошові питання, нові починання. Психолог розповів про свого друга-велосипедиста, якого збив автобус. Чоловік ледь не помер, втратив праву руку, йому розтрощило обидві ступні. Коли Ян Робертсон відвідав його в лікарні, то процитував йому Ніцше. Хворий відповів: «Я з цим справлюся». Після виходу з лікарні спортсмен знову сів на велосипед, щоб долати довгі дистанції.

Нейробіолог заявив, що для того щоб розвивався мозок, йому необхідно стикатися зі складними завданнями. Одного разу було проведено дослідження, в якому брали участь люди у віці від 70 років. Респонденти починали втрачати пам’ять, і при повторному опитуванні через два роки після першого всі вони дійсно мали проблеми із запам’ятовуванням, крім однієї групи. Учасники цієї групи протягом минулих років зіткнулися з однією або кількома стресовими ситуаціями.

Згідно з гіпотезою Яна Робертсона, такі події, як, наприклад, інсульт у партнера, змушують мозок працювати, не даючи йому загрузнути в рутині, і ця робота справляє позитивний ефект. На думку вченого, дітей також не слід надмірно захищати, так як люди, в житті яких зовсім не було проблем, можуть бути так само схильні до депресій і чутливі, як і ті, хто перенесли серйозні нещастя. Стрес «середньої тяжкості», ще раз підкреслив психолог, корисний для здоров’я.

Ян Робертсон озвучив кілька способів, які можна застосувати для боротьби з тривожністю. Вчений порадив під час ситуації, яка викликає нервозність, зробити п’ять глибоких вдихів, випрямитися або почати плавно стискати, а потім короткочасно розтискати праву руку. Все це допоможе прийти в себе. Щоб уникнути довгострокового стресу, за словами професора Робертсона, варто почати ставити перед собою правильні цілі – не занадто легкі, але і не занадто неосяжні.

Натхнення: zdorovie.com


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Back to top button