Головна / Наука / Як змусити мозок вважати солодке гірким

Як змусити мозок вважати солодке гірким

Чим більше розвиваються нейронауки, тим більше вчені розуміють, як маніпулювати мозком. Вчені можуть змусити бачити те, чого не бачиш, спровокувати агресію без приводу або, навпаки, придушити її в розпал бійки. Або ж як в новому дослідженні радикально змінити сприйняття смаку.

Нейровченні відкрили спосіб, як змінити сприйняття смаку: як зробити так, щоб мозок вважав солодкі речі огидними, а гіркі — навпаки смачними. Щоправда, поки що тільки у мишей.

Американські дослідники з Колумбійського університету кажуть, що навчилися включати і вимикати частини в мигдалеподібному тілі мозку, роблячи солодкість огидною, а гіркоту — привабливою. Стаття про дослідження опублікована в журналі Nature.

Мигдалеподібне тіло — це область у скроневій частці, яка, як вже відомо, відіграє велику роль в управлінні такими емоціями, як страх, задоволення, а також у питанні мотивації, інстинкті виживання і обробці стресових відчуттів. Попередні дослідження також показали, що мигдалеподібне тіло безпосередньо пов’язано із сприйняттям смаків.

Нове дослідження показало, що в цьому тілі є окремі зони для сприйняття солодощів і гіркоти. У результаті вчені з допомогою стимуляції лазерним світлом змогли штучно включити нейронні зв’язки в «солодких» і «гірких» зонах мигдалеподібного тіла.

Коли «солодкі» зв’язки були активовані, лабораторні миші навіть на звичайну воду реагували як на цукор. Потім учені змогли шляхом маніпуляції цими нейронними зв’язками надати солодощам гіркоти, а гіркоті — навпаки солодкість, або ж, принаймні, домогтися стійкого ефекту, при якому миші не бажали їсти солодку їжу, але з задоволенням їли гіркі продукти, чого в природному стані не реально.

В іншому експерименти вчені відключили зв’язки в мигдалеподібному тілі, але не стали чіпати смакову зону кори головного мозку. Миші раніше їли, але, схоже, перестали відрізняти солодке від гіркого і взагалі втратили відчуття цих смаків. Дослідники зробили висновок, що, судячи з їх відкриттів, смакова система мозку складається з окремих модулів, які можна окремо ізолювати, модифікувати або взагалі видалити.

Вчені вважають, що подібне відкриття буде прекрасним методом для лікування як ожиріння, так і анорексії, і може в майбутньому стати основою для схуднення, що не вимагає яких-небудь дієт. Правда, поки експериментів на людях вони не проводили.

 
comments powered by HyperComments