Земля

Яким був клімат у колиски всього людства?

Вчені з’ясували, що люди найчастіше, якщо є така можливість, відтворюють вдома клімат, аналогічній умовам західно-центральної Кенії – батьківщини всього людства. Про важливість впливу клімату на життя живого світу, на екологію, еволюцію і розподіл організмів говорити не доводиться. Ця тема – предмет багатьох сотень досліджень. Однак, зв’язок між людиною і створюваним ним кліматичним комфортом всередині будинку, переваги людини та їх причини, залишалися слабо вивченими. Вирішила заповнити прогалину група американських вчених.

В науковій літературі описуються фактори, що впливають на тепловий комфорт. Це і географічне розташування, культура, швидкість вітру, сонячне освітлення, температура і вологість. Але те, що залишається майже незмінним у більшості землян, так це тепловий комфорт на рівні емоційної пам’яті. Щоб довести цей постулат, дослідники провели величезну порівняльну роботу і аналіз даних, розповідає журнал Royal Society Open Science.

Вчені вивчили термонейтральну зону людини (ТНЗ). ТНЗ – такі умови, при яких абсолютно гола людина спокійно підтримує температуру тіла постійною, не витрачаючи на це додаткову енергію. Передбачається, що ТНЗ людини знаходиться в інтервалі +25…+30°. Далі дослідники протягом року спостерігали температуру і вологість в будинках добровольців – 37 будинках, розташованих у різних штатах Америки, від Аляски до півдня. Подібний розкид був необхідний, щоб врахувати залежність ТНЗ від географічного і погодного чинника. У результаті виявилося, що умови всередині будинків скрізь були схожими: в теплий період року температура в будинках була +27°, тобто якраз посередині ТНЗ. Параметри вологості теж були схожі. Зимові дані виявилися непоказними з ряду причин.

Отриману інформацію надалі порівняли з даними про клімат в 70 000 районах Землі і знайшли місце, умови якої найбільше підходило під мікроклімат американських будинків. Такою територією виявилася західно-центральна Кенія і Ефіопія — батьківщина Homo sapiens (на цих площах найбільше скам’янілостей предків людини).

Виходить, що людина мільйони років тому, розселившись з Африки аж до крайньої Півночі, утеплені в одежі, ніколи не забувала початковий кліматичний стандарт. Щоб досягти його, вона будує відповідні будинки в будь-яких географічних природно-кліматичних зонах, воліючи всередині приміщення ступінь «температурного комфорту» своєї першої єдиної батьківщини.

Кнопка «Наверх»
Закрыть