Земля

Що буде з світом коли зникнуть бджоли?

З початку 1990х року пасічники почали помічати масові зникнення робочих бджіл, особливо в зимові місяці. З того часу ситуація лише посилилася — вимерло близько 4 тисяч видів медоносних бджіл, а в 2006 феномен отримав назву — «синдром руйнування бджолиних сімей». Ніхто напевно не знає, чому вимирають бджоли, але що буде зі світом, якщо ті остаточно зникнуть?

1-02-11-2016-600-400
Зникне мед. Продукт, який людство збирало близько 9 тисячоліть. Він служить нам не тільки для їжі, але і як косметичний і медичний засіб. Втративши бджіл ми, очевидно, не матимемо одного з найефективніших і універсальних продуктів на планеті.

Багато фруктів і овочі перестануть рости. Люди, далекі від фермерства, слабо уявляють, яку кількість рослин запилюють бджоли. За доповіддю ООН, близько 100 рослин представляють 90% світової різноманітності їжі, і 70 з них запилюють бджоли. Якщо вірити BBC, без бджіл з продуктових магазинів зникне як мінімум половина товарів. Яблука, авокадо, виноград, персики, кавуни… і що найгірше — кава.

Людям доведеться запилювати рослини самим. Але лише деякі і зі значно меншою ефективністю. Даний метод використовують в Китаї, де відчайдушно не вистачає бджіл. Метод з відром пилку і пензликом може допомогти злегка компенсувати вимирання бджіл, але ніяк не замінити його.

Зникнуть молочні продукти. Ви коли-небудь замислювалися, чим харчуються молочні корови? Їх дієта складається не тільки з простої трави. Коровам потрібно люцерна — рослина, яка опиляється лише бджолами. Вівцям та козам, до речі, теж. Без неї можна забути як про молоко, так і про будь-які похідні продукти.

Зникне бавовна. А разом з нею згодом і весь одяг з нього, якого, м’яко кажучи, чимало. Так, ми навчилися робити синтетичну заміну, наприклад, поліестер, але у світі без бавовни ціна на нього відчутно зросте.

Скоротиться різноманітність їжі. Без бджіл людство позбудеться частини звичного раціону, хоча дещо, звичайно, залишиться. Свині і кури не вимагають корми, виробленого з запилюваних рослин. Пшениця, соя, кукурудза і рис ростуть без запилення. Помідори, картопля і морква вимагають його зовсім небагато. Але виникне інша проблема…

Ціна на їжу злетить до небес. І це не голослівне припущення. Взимку 2012 року в Шотландії, приміром, була знищена третина всіх бджолиних вуликів, що призвело до різкого підвищення цін на дефіцитні продукти. Краще не уявляти, скільки буде коштувати філіжанка кави у світі без бджіл.

Недоїдання перетвориться у справжню проблему. Людина — складний організм, що вимагає збалансованої їжі. І багато в чому вітаміни нам постачають продукти, обпилювані бджолами. Дослідження 2011 року показало, що «бджолині» рослини приносять нам кальцій, фториди, залізо, вітаміни A, C та E. Без них наше здоров’я значно погіршиться.

Світова економіка може звалитися. Принаймні, удар по ній буде жахливим. Під загрозою опиняться індустрії бавовни, молока і кави, багато харчових та медичних підприємств. Втрати складуть сотні мільярдів доларів по всій Землі, і буде потрібно диво, щоб не сталася катастрофа.

У багатьох країнах почнеться голод. Щоб перейти на невимогливі до запилення рослини начебто сої та рису, потрібно чимало часу, якого може не бути у низки країн. Така проблема виникне лише якщо бджоли вимруть вже завтра, але і поступове вимирання принесе безліч бід.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Back to top button