Земля

«Індоокеанский Ніньо» може стати сильнішим з-за глобального потепління

Зміна клімату, з яким зараз зіткнулося людство, може принести людям ще одну проблему. Вчені з Університету Техасу в Остіні з’ясували, що глобальне потепління здатне посилити температурний феномен, званий диполем Індійського океану, або ж «Індоокеанским Ніньо». Стаття про це опублікована у виданні Science Advances.

Індоокеанский Ніньо — температурна осциляція в Індійському океані, яка помітно впливає на клімат навколишніх країн (в першу чергу Індонезії та Австралії). Позитивна фаза диполя характеризується підвищеною кількістю опадів у західній частині океану і зниженням температури води в протилежній його частини. При цьому в Східній Азії та Австралії виникають посухи, а на сході Африки посилюються повені і спалахи малярії. Негативна фаза Індоокенського Ніньо формує протилежні умови.

Ця осциляція була виявлена в 1999 році. На думку вчених, вона вперше проявилася близько 21 тисячі років тому. На це вказують скам’янілі останки форамініфер — одноклітинних черепашкових організмів.

Комп’ютерне моделювання показало, що в умовах глобального потепління температурні коливання диполя можуть стати більш різкими. Якщо тенденції збережуться, за словами вчених, цей кліматичний феномен вже до середини XXI століття може стати настільки ж потужним, як його «старший брат» Ель-Ніньо, що спостерігається в Тихому океані.

Моделювання також продемонструвало, що періоди повеней і посух в майбутньому стануть більш екстремальними. Сьогодні дослідники оцінюють кліматичні коливання в Індійському океані як «м’які»: основну роль в цьому відіграє переважно західний напрям вітру. Глобальне потепління може змінити цей напрямок, дестабілізувати клімат регіону та призвести до справжніх погодних гойдалок.

Це, своєю чергою, здатне стати причиною порушення циклу мусонів, який дає країнам Східної Африки та Південно-Східної Азії відносно сухий і вологий клімат взимку — влітку. Така ситуація призведе до засух, неврожаїв і проблем з продовольством у багатьох країнах цих регіонів.4.8

Натхнення: earth-chronicles.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button