Всесвіт

Інфрачервоні телескопи покажуть вибухи зірок в запорошених галактиках

Зірки можуть вибухати в запорошених галактиках, через це процес і його результат не видно з Землі: учені придумали, як виправити це упущення.

Кількість вибухів наднових не відповідає прогнозам астрофізиків, можливо це відбувається через те, що частина з них ховається за пилом, яка присутня в галактиках.

У новому дослідженні автори виявили за допомогою даних телескопа НАСА Spitzer п’ять наднових, які раніше не були виявлені в оптичному світлі. Spitzer обробляє інформацію про Всесвіт в інфрачервоному світлі, який проникає крізь хмари пилу, що блокують оптичне світло, яке бачать наші очі, і найбільш яскраво випромінюються надновими без затемнення.

Щоб знайти приховані наднові, дослідники вивчили спостереження Spitzer за 40 курними галактиками. І з’ясували, що наднові дійсно утворюються так часто, як це передбачають учені, проте не всі вибухи можна засікти й спостерігати.

В результаті вивчення даних з Spitzer з’ясувалося, що вчені пропускають до половини зіркових вибухів. Вся справа в пилу, яка міститься в галактиках: вона поглинає і розсіює оптичне й ультрафіолетове світло, перешкоджаючи його потраплянню в телескопи. Тому дослідники вже давно прийшли до висновку, що зниклі наднові, які не спостерігають телескопи, все ще живі, просто їх не видно за хмарами пилу.

Типи наднових, виявлені космічним телескопом Spitzer, відомі як «наднові з колапсом ядра». У цих процесу беруть участь гігантські зірки, маса яких як мінімум у вісім разів перевищує масу нашого Сонця. У міру того, як вони старіють, їх ядра наповнюються залізом. А набряклі зірки більше не в змозі виробляти достатньо енергії, щоб протистояти власної ж гравітації. Так що в підсумку їх ядра руйнуються раптово.

В результаті такі зірки розбиваються вщент і розсіюють новостворені хімічні елементи по всьому космосу. І вироблені «важкі» елементи, на кшталт металів вкрай важливі для створення планет, таких як наша Земля, а також живих істот.

Натхнення: hightech.fm


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button