Всесвіт

Що знаходиться по той бік чорної діри?

Що трапиться, якщо потрапити в чорну діру? Вже давно точаться дебати про те, яка доля матерії, яка потрапляє в чорну діру. В цілому більшість погоджується, що матерію розчавить колосальна сила тяжіння. Однак є гіпотеза, що ми все ж можемо проникнути через горизонт подій в цю кротову нору і опинитися в іншій частині всесвіту.

Варто відзначити, що нас все одно розчавить. В цілому більшість погоджується, що вся вона стискається до розмірів однієї точки в просторі, що називається сингулярністю. Вихід ззаду дасть матерії місце, куди вона зможе втекти замість того, щоб нескінченно здавлюватися.

Ідея божевільна. Але в теорії кротові нори і раніше були дивні повороти. Основний принцип полягає в тому, що гравітація чорної діри настільки сильна, що деформує сам простір-час. Уявіть собі всесвіт у вигляді листа паперу. Якщо якась сила зверне частину листа, тоді два краї аркуша стикнуться. Якщо предмет в одній частині аркуша перетне згин і залишиться там, то коли лист розпрямиться, цей предмет як і раніше буде на папері, але далеко від своєї початкової точки. А тепер уявіть, що цей аркуш паперу містить простір і час. Якщо обидва кінці кротової нори близькі один до одного, тоді теоретично мандрівник може опинитися в іншій точці в часі.

З цілком очевидних причин кротова нора — це щось з області наукової фантастики. Але і в науці ця ідея закріпилася досить міцно.

Ейнштейн (і більш ранні теоретики) вперше передбачив існування кротячих нір у своїй теорії відносності. У цих нір навіть є назва — «міст Ейнштейна-Розена», названий на честь Ейнштейна і його колеги Натана Розена. Часто кажуть, що кротові нори Ейнштейна пов’язують різні всесвіти, а не різні частини одного всесвіту. Тут можна продовжити аналогію з аркушем паперу. Уявіть, що потужна сила стягує дві точки, які знаходяться на різних аркушах паперу. Таким чином, предмет в точці з’єднання може перейти з одного аркуша на інший, тобто, потрапити зовсім в інший всесвіт. Якщо з’єднати ці концепції можна собі уявити подорож назад у часі в інший всесвіту.

На жаль, нове дослідження дає лише нові теоретичні уявлення про структуру чорних дір, не наближаючи нас до міжзоряних подорожей. Навіть якщо чорні діри, як і передбачається, є постійно відкритими кротовими норами, ніщо не зможе проникнути через них в цілості. Все буде розчавлено. Чорна діра виплюне матерію з іншого боку, але ця матерія буде вже не в тому стані, в якому вона в неї потрапила. А сила тяжіння настільки велика, що кротова діра може відкритися тільки на мить. Тим не менш, це неможливо дізнатися напевно, якщо не спробувати.

Кнопка «Наверх»