Всесвіт

Історія зіткнення Марса з великим астероїдом

Вчені з’ясували, що «троянські» астероїди на орбіті Марса істотно відрізняються від своїх побратимів і могли з’явитися в результаті зіткнення Червоної планети з великим небесним тілом в далекому минулому.


Через те, що на Марсі практично не залишилося атмосфери, поверхня планети постійно піддається «бомбардуванню» астероїдами і метеоритами. Нове дослідження, опубліковане в Nature Astronomy, лише підкреслює те, який вплив роблять малі космічні тіла на ландшафт Червоної планети.

Вчені проаналізували групу троянських астероїдів Марса, розташованих на стійкій точці між планетою і сонцем — так званої п’ятій точці Лагранжа, або L5. В той час, як троянські астроїда інших планет, судячи з усього, є випадковими космічними тілами, захопленими гравітацією планети, марсіанські «троянці» представляють собою щось особливе. Їх група була названа «скупчення Еврика», в честь найбільшого астероїда в кластері.

Згідно спектральному аналізу, астероїди в скупченні Еврика, імовірно, складаються з олівіну, з’єднання магнію і заліза. Високий вміст олівіну вносить Еврику в особливий А-тип рідкісних астероїдів, яких на сьогоднішній день виявлено лише 17. Велика частина інших астероїдах в околицях Марса являють собою більш «класичні» астероїди з високим вмістом заліза.

Найцікавіше полягає в тому, що олівін в надлишку зустрічається на Марсі. Шанси на те, що це простий збіг і що рідкісні камені були просто притягнуті планетою з глибин космосу вкрай низькі. З іншого боку, провідний автор дослідження Девід Поліщук, спеціаліст з Вейцманського інституту науки, зазначає, що швидше за все «троянці» утворилися в результаті сильного удару якогось небесного тіла об поверхню Марса, внаслідок чого частина його мантії полетіла на орбіту.

Поліщук і його команда розробили теорію, яка пояснює, як ряд астероїдів міг потрапити на стабільну орбіту і обертатися на ній більше мільярда років. Згідно з результатами дослідження, в період від 1 до 4,5 мільярдів років тому в поверхню Марса врізався астероїд діаметром 100-200 км. Команда намагається звузити область пошуку кратера, що залишився від удару, але поки список кандидатів вельми широкий: тут і величезний Північний Полярний Басейн, і рівнина Еллада на півдні.

«Найбільші проблеми, з якими стикається ця модель, що укладаються відповідно часі, в якому Марс зайняв свою поточну орбіту, а також у тому, чи збігається формування троянських астероїдів з появою двох місяців Марса, Фобоса і Деймоса», пояснює Нандін Барлоу, експерт з історії Марса з Університету Північної Арізони, яка не брала участь в дослідженні. Крім того, вона відзначає, що деталі самого удару — його кут, напрямок, швидкість астероїда — повинні бути вивчені більш детально і ретельно.

У відповідь Поліщук заявив, що Фобос і Деймос можуть бути ніяк не пов’язані з «троянцями», оскільки їх орбіта нестабільна. Астрономи вважають, що через кілька мільйонів років Фобос досягне тієї точки, при якій його просто розірве на кільце астероїдів, які деякий час будуть обертатися навколо Червоної планети, а потім і зовсім впадуть на неї.

Як би те ні було, вченим необхідно час і куди більшу кількість комп’ютерних моделей, які імітують появу множинних кратерів на поверхні Марса. Лише після цього вчені зможуть хоча б частково пояснити як виникнення астероїдів, так і появу двох місяців. Ця робота також проллє світло і на інші скупчення троянських астероїдів, які вчені вже давно виявили в Сонячній системі. Вони є у Землі, Венери і навіть у деяких місяців і карликових планет. Можливо, насправді астероїдне «бомбардування» у свій час надало куди більший вплив на формування нашої зоряної системи, ніж ми думаємо зараз.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button