Інтернет

IT-спеціалісти у США ведуть боротьбу з NDA

У 2018 році третина робітників США мали договір про нерозголошення конфіденційної інформації. Така статистика опублікована у Harvard Business Review. Однак компанії почали використовувати NDA не тільки для захисту конфіденційної інформації, але й для приховування харасменту та інших порушень. Це вплинуло на IT-індустрію. Представники Pinterest, Google, Apple почали боротьбу за зміни щодо підходів до NDA і досягли вагомих результатів. Про них IT-юристи розповідають у статті.

З червня 2022 року у Вашингтоні діє “Silenced No More Act”

Закон надає право співробітникам вільно розголошувати будь-які факти дискримінації та порушення прав. Зокрема, щодо незаконної практики найму, порушення умов оплати, режиму роботи. Акт має зворотню дію. Це означає, що всі угоди про нерозголошення, що включають заборонені положення, мають бути переглянуті. У протилежному випадку компанія може отримати штраф у 10 000 $ США.

У Каліфорнії акт про обмеження NDA почав діяти ще раніше — на початку 2022 року. І вже у січні 2022 року каліфорнійський суддя визнав договір про конфіденційність Google таким, що включає занадто загальні формулювання і порушує трудове законодавство. Зокрема Google забороняв співробітникам спілкуватися з потенційними роботодавцями щодо минулого досвіду.

Як зазначено у The Washington Post це рішення знаменує собою останню перемогу захисників трудових прав, які прагнули змусити великі технологічні компанії послабити сувору політику, яка змушує співробітників зберігати мовчання про кожен аспект своєї роботи навіть після того, як вони звільняються.

Обмеження дії NDA активно шириться світом. Зокрема, у травні 2022 року провінція PEI у Канаді запозичила досвід США та запровадила схожу практику.

Нагадаємо, що Вашингтон та Каліфорнія мають специфічну політику і щодо NCA.  Зокрема у Вашингтоні з 1 січня 2020 року компанії не можуть укладати NCA з співробітниками, дохід яких менший ніж 100 000 $ на рік, та з підрядниками, дохід яких менший ніж 250 000$ на рік. Обмеження конкуренції не може тривати довше 18 місяців. І після звільнення компанія має виплачувати компенсацію весь час дії обмеження.

Чому українським IT-компаніям важливо знати про такі новини?

Юридичні інструменти, такі як MSA, NDA, NCA, NSA прийшли в українську IT-практику саме з США. Ця держава диктує стандарти. Саме тому підходи до NDA, описані у статті, через декілька років стануть і нашою реальністю. Крім того, IT-бізнес відкриває офіси закордом, в тому числі у США. Тому, наймаючи співробітників, важливо розуміти як захистити комерційну таємницю і, при цьму, залишитися у полі закону.

Автор статті: Валерій Сталіров, CEO компанії IT-юристів Stalirov&Co


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button