Наука

Розкрито механізм регенерації серця у рибок Даніо

Біологи вивчили процес відновлення серця у рибок Даніо після пошкоджень. Дослідження опубліковано в журналі Science.

Біологи з Інституту Хюбрехта Нідерландської королівської академії наук вивчили, як рибкам Даніо вдається повністю відновити серцеву функцію після пошкоджень. Відкриття може привести до розробки нових методів лікування серцево-судинних захворювань у людей.

Після перенесеного серцевого пошкодження рибки Даніо можуть відновлювати серцевий м’яз природним шляхом протягом 90 днів. Регенерація пов’язана зі здатністю клітин серцевого м’яза ділитися і утворювати більше клітин, що дозволяє швидше відновлюватися.

Дослідники давно встановили, що пошкоджені клітини серця замінюються новими. Але, як клітини «розуміють», коли потрібно припинити ділитися, залишалося загадкою. Біологи культивували зрізи пошкоджених клітин серця поза тіл рибок Даніо, щоб краще зрозуміти основний фактор. Це лабораторне дослідження клітинного процесу виявило механізм «перемикання» клітин серцевого м’яза між режимами відновлення і нормальної роботи.

Аналіз показав, що потік кальцію в клітинах серцевого м’яза визначає серцеві скорочення, що може передбачати зрілість клітин у рибок Даніо. У міру дозрівання нових клітин рух кальцію в них змінювався.

Дослідники виявили, що серцева діада (структура, яка допомагає переміщати кальцій всередині клітини серцевого м’яза) і, зокрема, один з її компонентів, LRRC10, має вирішальне значення для вирішення питання про те, чи діляться клітини серцевого м’яза або прогресують в процесі дозрівання. Клітини серцевого м’яза, в яких відсутня LRRC10, продовжували ділитися і залишалися незрілими.

Дослідники створили моделі серця з мишачих і людських клітин. У серії експериментів вони індукували в цих клітинах ген LRRC10. Результати показали, що такий вплив впливав на рух кальцію, також як в серцях рибок Даніо. Подальші дослідження механізму регенерації допоможуть створити технологію пересадки вирощених в лабораторії клітин серцевого м’яза в пошкоджене серце людини для повного відновлення, вважають вчені.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Back to top button