Технології

Ізраїльські дослідники створили самовідновлюваний нанокристал

Група дослідників з ізраїльського технологічного інституту Техніон відкрила нову властивість кристалів перовськіту, яке в майбутньому дозволить створити самовідновлювальні електронні пристрої.

Image by Samuel Faber from Pixabay

Дослідницька група під керівництвом професора Йонадава Бекенштейна спеціалізується на синтезі нанокристалів — найдрібніших з нині виявлених стабільних частинок. Вчені за допомогою електронного мікроскопа робили в них отвори, які з’являючись на поверхні наночастинок, потім швидко переміщалися в їх внутрішні частини. Таким чином, через деякий час, поверхня кристала виявлялася цілою.

Після цього відкриття дослідники розмістили на поверхні частинок органічні молекули. Прибравши через деякий час органічний шар, вони виявили, що кристал не затягував дірки всередину, а як би «виштовхував» їх назовні.

“Є різного роду дефекти, які впливають на функціональність матеріалів, і в цьому випадку це був найсерйозніший дефект — отвір: частина матеріалу просто була відсутня. Ми виявили, що кристал перовськіту може повернутися в свій первісний, «здоровий» стан, якщо ми зробимо так, щоб діра виштовхувалася назовні», — розповів Бекенштейн.

За словами співробітників Техніона, крім високої ефективності, перовськіт володіє ще однією важливою перевагою – його досить просто зробити з дешевого розчину, тоді як кремнієві провідники необхідно кристалізувати при високій температурі, витрачаючи велику кількість енергії.

“Структура галоїдних перовськітових матеріалів вважається м’якою. Звичайні напівпровідники, такі як кремній, навпаки – набагато твердіше: якщо ви зробите в ньому отвір, він залишиться в тому ж положенні. Відносна м’якість перовськітів робить можливим самовідновлення”, – розповіли вчені.

Вчені вважають, що перовськіти стануть частиною нової технології, використовуваної для виробництва сонячних елементів, а також, можливо, електроніки та електрооптики, здатної самостійно лагодити себе. Крім того, матеріали стануть в нагоді і в космосі, де виникають труднощі із заміною пошкоджених деталей.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button