Людина

Жирові відкладення захищають від інфекцій

Деякі люди дуже переживають, що неодмінно наберуть зайві кілограми в майбутні зимові свята. Але вчені знайшли своєрідну розраду. Якщо таке все-таки трапиться, то варто згадати про те, що не всі жири шкідливі. Дослідження на мишах і мавпах показали, що жир зберігає необхідні імунні клітини і, можливо, робить їх більш ефективними в боротьбі з інфекцією.

Ясмін Белькаїд (Yasmine Belkaid) і її дослідницька група з Національних інститутів охорони здоров’я США виявила, що один тип імунних клітин (Т-клітини пам’яті), який, мабуть, зберігається в жирових відкладеннях мишей. Ці клітини навчаються боротьбі з інфекцією. Після того як вони піддаються впливу патогенів, вони готуються дати більш сильну відповідь наступного разу, коли вони стикаються з “ворогом” знову.

Дослідних мишей заражали паразитами або бактеріями. Під час роботи з’ясувалося, що Т-клітини пам’яті утворювали щільні групи в жирових відкладеннях тварин.

Тести показали, що ці клітини виявилися більш ефективними в боротьбі, ніж ті, які “зберігаються” в інших органах. Вони краще самовироблялися та вивільнили хімічні речовини, протиборчі інфекції.

Через якийсь час мишей знову піддавали дії тих же патогенів, а Т-клітини пам’яті, які зберігаються в жирових відкладеннях гризунів, швидше інших відповідали на них.

Фахівці, що працюють під керівництвом Белькаїд, виявили, що у мавп також багато Т-клітин пам’яті в їх жирових відкладеннях, і ці “помічники” теж працювали краще за інших.

“Тканина схожа на чарівне зілля, яке може оптимальним чином активувати Т-клітини”, — говорить Белькаїд.

У наступному експерименті вчені взяли жирові відкладення у мишей, які раніше піддавалися дії патогенів, і імплантували їх іншим гризунам. Останні ніколи раніше не були інфіковані цими ж патогенами.

Після цього тварин із другої групи піддали впливу бактерій або паразитів. У підсумку Т-клітини пам’яті з імплантованих жирів включалися в роботу, надаючи захист, такий, якби “недосвідчені” миші зустрічалися з патогенами раніше.

“Цього достатньо, щоб забезпечити хороший захист від інфекції”, — говорить Белькаїд.

Вона вважає, що Т-клітини пам’яті особливо сильні, оскільки вони можуть “харчуватися” енергетично багатою жировою тканиною, в якій зберігаються. “Вона володіє величезною кількістю поживних речовин”, — говорить дослідниця.

Результати роботи, на думку вченого Ентоні Ферранте (Anthony Ferrante) з Колумбійського університету, повинні змінити наше уявлення про жир в питаннях здоров’я.

“Якщо ви візьмете підручник, то в ньому будуть перераховані імунні органи, такі як лімфовузли. Але нове дослідження і ряд інших змінюють це подання”, — говорить він. Жир теж повинен вважатися імунним органом, вважає учений.

Втім, не всі жири хороші. Коли люди починають набирати вагу, то відношення між жировою тканиною і імунними клітинами може змінитися не на користь людини, що призведе до розвитку запальних процесів (і супутніх проблем). Тим не менш, говорить Белькаїд, мати деяку кількість жиру корисно.

На сьогоднішній день вона і її колеги шукають імунні клітини в зразках, взятих при біопсії людських жирових тканин. Якщо вдасться їх знайти, то дослідники спробують з’ясувати, що саме роблять жирові клітини, щоб збільшити ефективність роботи цих клітин.

Белькаїд сподівається, що майбутня знахідка (якщо вона буде зроблена) призведе до розробки нових способів, які підвищують імунну відповідь організму на інфекцію, рак і щеплення.

“Можна спробувати взяти імунні клітини людини, зробити їх більш агресивними і більш ефективними у боротьбі проти раку, а потім повернути їх в організм”, — підсумовує вона.

Результати дослідження представлені в науковому виданні Immunity.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Back to top button