Всесвіт

Канадський астроном «збільшив» вік Всесвіту вдвічі: до 26,7 млрд років

Альтернативна космологічна модель показує, що з моменту Великого вибуху могло пройти 26,7 млрд років. Домінуюча космологічна модель оцінює його в 13,8 млрд років.

Професор Університету Оттави в Канаді розробив альтернативну гіпотезу, яка кидає виклик моделі ЛямбдаCDM — домінуючої космологічної теорії. Гіпотеза пояснює походження найбільш старих зірок і «розвинені» галактики, які «Джеймс Вебб» знайшов в ранньому Всесвіті. Якщо розрахунки і постулати нової теорії вірні, вік Всесвіту майже в два рази перевершує сучасну оцінку: близько 26,7 млрд років.

Традиційно для оцінки віку Всесвіту і відстаней до далеких об’єктів використовують червоне зміщення. Воно показує зміну внаслідок розширення Всесвіту довжини хвилі світла від далеких об’єктів і космічного мікрохвильового фону (реліктового випромінювання), сформованого незабаром після Великого вибуху. На основі моделі ЛямбдаCDM, спостережень і вимірювань дослідники отримали оцінку в 13,797 млрд років (майже 13,8 млрд років).

Деякі останні дані про «ранній Всесвіт» ставлять під сумнів цей результат, вважає Раджендра Гупта, автор дослідження. Наприклад, вік зорі Мафусаїл по не яким оцінками перевершує це значення. Крім того, «Джеймс Вебб» відкрив галактики, які, за оцінками, виконаним на основі моделі ЛямбдаCDM, існували вже через 300 млн років після Великого вибуху, але при цьому відрізняються складною структурою.

В якості альтернативної гіпотези канадський астроном використовує модифіковану теорію старіння світла, запропоновану в першій половині XX століття швейцарським астрономом Фріцем Цвіккі. Він припустив, що червоне зміщення світла від далеких галактик пов’язано з поступовою втратою енергії фотонами на величезних космічних відстанях.

Хоча ця гіпотеза була спростована, як суперечить спостереженням, канадський астроном вважає, що їй варто дати другий шанс. Концепція Цвіккі не враховує розширення Всесвіту. Якщо об’єднати два ці чинники (інфляцію і «старіння світла»), то, виявиться, що наш Всесвіт насправді майже в два рази старше, вважає Гупта. При цьому в цій моделі найбільш далекі відомі галактики сформувалися приблизно через млрд років після Великого вибуху, тобто у них був час на еволюцію до спостережуваних складних структур.

Запропонована гіпотеза опублікована у вигляді рукопису в журналі Monthly Notices Королівського астрономічного товариства Великобританії. Вона поки не проходила рецензування, тим цікавіше буде подивитися, чи зможуть прихильники класичної моделі спростувати постулати і розрахунки канадського астронома.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Back to top button