Екологія

Китай хоче керувати погодою

Китай виділив 199 млн юанів (близько $30 млн) на програму модифікації погоди у рамках заходів по боротьбі з посухою і зменшення наслідків стихійних лих.

2f596d500cf754b94a5617ebcd432678
Міністерство фінансів представило проект на початку цього місяця, незабаром після повідомлення державних ЗМІ про те, що жертвами повені в поточному році стали понад 200 осіб. При цьому якщо на південні і центральні райони обрушилася сильна повінь, то північний захід країни виявився у владі посухи. В допомогу регіонам, що переживають екстремальні погодні явища, були виділені додаткові кошти.

Китай в останні роки активно використовує технології для впливу на погоду, включають “засів” хмар, щоб викликати дощ під час посухи, послабити град або очистити небо перед престижними міжнародними заходами.

Згідно з документом, опублікованим на початку минулого року, країна має намір до 2020 року за допомогою технології модифікації погоди забезпечити більш 60 мільярдів кубометрів додаткових опадів у рік.

«Засів» хмар передбачає розпорошення дрібних частинок йодистого срібла в хмарній системі для збільшення кількості падаючих крапель. Методика вперше була запропонована в 1940-х роках в лабораторіях General Electric в Schenectady, Нью-Йорк. Два десятиліття потому Central Arizona Project і Salt River Project інвестували в дослідження, щоб втілити цю ідею в життя.

Команда вчених з Невади в наш час використовувала для цих цілей безпілотник. За словами інженерів і метеорологів, їм вдалося створити першу автономну платформу для “засіву” хмар, яка здатна збільшити опади на 15 %.

Фахівці з беспілотниками і вчені з Desert Research Institute, Drone America і AviSight об’єдналися, щоб побудувати дрон зі спеціальним «засівним» обладнанням. Вони використовували безпілотник DAx8 і успішно завершили випробування в кінці січня 2016 року. «Це важлива віха», — сказав тоді Адам Уоттс, провідний автор проекту.

У минулому році штат Арізона представив плани по створенню штучних дощових хмар над Скелястими горами за допомогою «засіву» неба йодистим сріблом з літаків. Вчені сподіваються, що ця технологія дозволить пом’якшити деякі з найгірших наслідків зміни клімату, але не всі в ньому впевнені.

Вода в повітрі навіть в посушливих районах може бути перетворена в кристали льоду «засіванням» атмосфери хімічними речовинами, такими як йодид срібла або сухий лід. Це ініціює процес, при якому вода в повітрі конденсується навколо частинок і кристалізується з утворенням льоду. В результаті вони стають занадто важкими, щоб залишатися зваженими в повітрі, і випадають у вигляді опадів.

Але деякі вчені стурбовані попаданням срібла разом з опадами у басейни річок, а також правовою невизначеністю щодо того, хто повинен отримати додаткову кількість води.

У порівнянні з іншими альтернативами, такими як опріснення морської води, «засів» хмар найдешевший варіант, хоча сам по собі він не веде до позбавлення від посухи і, за словами кліматолога Ненсі Селовер, кінцевий результат від його застосування важео визначити. «Це не означає, що кількість опадів у районі не збільшилася і технологія абсолютно неефективна, але це досить складно виміряти».


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button