Земля

Китайські антропологи спростували африканську прабатьківщину людства

Історію еволюції людини, схоже, доведеться істотно переписувати в найближчий час. Недавні знахідки китайських палеоантропологів ставлять під сумнів існування єдиної африканської прабатьківщини людства і переконливо показують, що як мінімум ще один альтернативний осередок формування нашого виду Homo sapiens розташовувався в Китаї.

0366ffc2c217dd79ff50d1906d67cc31
На такі висновки наводить дослідження декількох зубів, які явно належали людям сучасного типу, і знайденим в одній з китайських печер. Адже згідно з даними датування, їх володарі, цілком сформовані сучасні люди мешкали на південному заході Китаю як мінімум за 75 000 років до того, як предки сучасних європейців покинули Африку

Три роки тому професор Чжао Лінся (Zhao Lingxia), науковий співробітник Інституту палеонтології хребетних і палеоантропології Китайської академії наук, очолював експедицію, яка досліджувала печеру Біцзе (Bijie) в провінції Гуйчжоу. Видаливши кілька метрів донних відкладень підземної річки, вчені виявили три людських зуба, дуже схожих на зуби сучасних людей. Проте вік відкладень, в яких була зроблена знахідка, змусив антропологів здивуватися – копалини були поховані в печері у проміжок між 112 000 і 178 000 років тому. А за поточними науковими поглядами, предки сучасної людини вийшли з Африки на простори Євразії близько 100 000 років тому, тобто значно пізніше.

Це відкриття, що переміщує колиску людства з африканського континенту в Китай, можна було б списати на неминучі в польовій роботі похибки – наприклад, помилкове датування або навіть жарт когось із недоброзичливців професора Чжао. Справді, історія науки повна такими випадками. Однак на диво сучасні зуби в останнім часом знаходять у Китаї все частіше, і у всіх у них одна і та ж проблема – вони значно випереджають ті терміни, в які вихідці з Африки навіть чисто теоретично могли досягти території Піднебесної.

Так, в минулому році колеги Чжао по інституту Лю Ву (Liu Wu) і Ву Сюцзе (Wu Xiujie) розкопали в провінції Хунань відразу 47 людських зубів абсолютно сучасної форми. Датування показало віковий інтервал між 80 і 120 000 000 років тому, що автоматично зробило цю колекцію найстарішими залишками сучасної людини у Східній Азії.

“Існують переконливі докази, засновані на свідоцтві скам’янілостей, що Китай був заселений людьми до прибуття африканських поселенців”, – прокоментував свою знахідку Лю Ву.

Що стосується предків цих стародавніх китайських “сепаратистів”, то чисто теоретично ними могли бути місцеві популяції Homo erectus – Sinathropus pekinensis, що жили там 600 000 – 400 000 років тому, натякають палеоантропологи. Побічно підтверджує цю гіпотезу і разюча різниця в технологіях між китайськими і африканськими виробниками кам’яних знарядь, описана раніше знаменитим китайським палеоантропологом Ву Синьчжи (Wu Xinzhi).

Таким чином, можна говорити про те, що кам’яні інструменти і велика кількість стародавніх людських скам’янілостей, знайдених в Китаї, вказують на “безшовну еволюцію” від стародавніх еректусів до сучасного населенню КНР. Навіть якщо прихід африканських мігрантів, можливо, і приніс сюди деякі нові гени, ніякого заміщення або масового вимирання людей в регіоні все ж не відбувалося, впевнений Ву. “Багато західних вчених схильні розглядати азіатські скам’янілості і артефакти через призму того, що відбувалося в Африці і Європі, – говорить він. – Однак стає все більш очевидним, що багато азіатського матеріалу не може вписатися в традиційне оповідання про людську еволюцію”.

Побічно цю точку зору підтвердив і відомий британський палеоантрополог Кріс Стрінгер з Лондонського музею природної історії, який заявив нещодавно, що “Азія являє собою забутий континент, і її роль в еволюції людини, можливо, була в значній мірі недооцінена”.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Back to top button