Наука

Отримана нова кристалічна форма кремнію

Нова шарувата модифікація кремнію може знайти застосування в перспективних видах електроніки, акумуляторах, сонячних батареях.

Структура 4Н-кремнію на тлі мікрофотографії реального кристала, отриманої електронним мікроскопом / © Thomas Shiell, Timothy Strobel, Carnegie Institution for Science

Вчені з Інституту Карнегі у Вашингтоні розробили спосіб отримання нової кристалічної модифікації кремнію – плоскої шестигранної структури, яка може стати основою нових видів мікроелектроніки. Про це Тімоті Стробель (Timothy Strobel) і його колеги пишуть в статті, опублікованій в журналі Physical Review Letters.

Кремній – другий за поширеністю елемент земної кори – грає величезну роль в нашому житті. Його використовують всюди – від будівництва до оптики і виробництва електронних мікросхем. Кристалічна решітка цієї модифікації кремнію схожа з решіткою вуглецевого алмазу. Елементи багато в чому схожі, але якщо у вуглецю вже відомо безліч алотропних форм, то у кремнію їх тільки починають виявляти.

Кілька років тому команда з Інституту Карнегі отримала модифікацію Si24 – плоску структуру, складену з п’яти-, шести- і восьмиатомних кілець. Пори в цих кільцях можуть служити двосторонніми каналами для транспорту зарядів, що робить матеріал перспективним для електроніки та електротехніки. А тепер вчені навчилися перетворювати Si24 в нову форму кремнію.

Вони виявили, що нагрівання Si24 веде до формування шаруватої структури, що складається з шестигранних кілець, шари в якій повторюються групами по чотири. Вона отримала назву 4Н-кремнію. «Теоретично, використовуючи зародкові кристали, ми можемо вирощувати великі обсяги 4Н-структур з властивостями, які потенційно перевершують” алмазоподібний “кремній»,сказали автори роботи.

Натхнення: naked-science.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button