Екологія

До 2050 року зникне половина альпійських льодовиків

Льодовики в Альпах найближчим часом будуть танути дуже швидко і до 2050 року їх обсяг скоротиться приблизно наполовину при будь-якому сценарії глобальних кліматичних змін. В гіршому випадку до кінця XXI століття в Альпах можуть зникнути 90 відсотків льодовиків, йдеться в статті, опублікованій в журналі The Cryosphere Європейського союзу наук про Землю.

Льодовики європейських Альп є ключовим елементом екосистеми та економіки величезного регіону. Вони грають найважливішу роль в природному гідрологічному циклі; живлять річки, які слугують джерелом води для населення і сільського господарства і забезпечують роботу гідроенергетичної галузі; забезпечують приплив туристів. Відступ і танення льодовиків, пов’язане зі зміною клімату, зробить істотний вплив на всі сфери життя в Центральній Європі.

Обсяг льодовикових мас в горах залежить головним чином від двох факторів: швидкості приросту/втрати маси льодовика і швидкості його руху. Група вчених на чолі з Гаррі Цеколларі (Harry Zekollari) зі Швейцарської вищої технічної школи Цюріха провела детальну оцінку можливих варіантів розвитку подій для кожного з 4000 альпійських льодовиків. Для прогнозування автори використовували модель GloGEMflow, розширеної версії Глобальної моделі еволюції льодовиків (The Global Glacier Evolution Model — GloGEM), в якій враховуються обидва чинники: баланс поверхневої маси льодовиків і швидкість крижаних потоків.

Точкою відліку вченими були взяті дані 2017 року, коли обсяг альпійських льодовиків становив приблизно 100 кубічних кілометрів. При мінімальному потеплінню, закладеному в європейську кліматичну модель EURO-CORDEX (сценарій RCP2.6), об’єм альпійських льодовиків скоротиться до 2100 року до 37 кубічних кілометрів, що становить трохи більше третини їх сучасного обсягу. Згідно з цим сценарієм, викиди парникових газів будуть досягати максимуму в найближчі кілька років, а потім швидко почнуть зменшуватися завдяки заходам, що вживаються людством.

При сценарії з максимальним потеплінням (RCP8.5) парникові викиди будуть продовжувати рости і далі, середня температура до кінця століття перевищить рівень 1986-2005 років приблизно на 3,7 градуса. У цьому випадку Альпи практично повністю позбудуться своїх льодовиків. Тільки на великих висотах залишаться окремі крижані плями, які становлять не більше 5-10 відсотків сучасного обсягу альпійських льодовиків.

При цьому Альпи втратять близько половини свого нинішнього обсягу льодовиків до 2050 року при будь-якому сценарії. Річ у тім, що із-за повільного відгуку льодовиків на теперішнє потепління великі маси льодовиків сьогодні знаходяться нижче межі танення і зникнуть, навіть якщо людству вдасться зупинити подальше потепління клімату, зберігши його на рівні останніх 10 років. А от що буде з льодовиками після 2050 року, сильно залежить від того, які зусилля по скороченню викидів парникових газів світова спільнота зробить сьогодні.

Кнопка «Наверх»