Земля

У Південній Африці бджоли розмножуються без самців

Більшості видів царства тварин для розмноження потрібні і жіноча, і чоловіча особина. Але тільки не ізольованій популяції капської медоносної бджоли, яка мешкає в Південній Африці.

3068c5629691351863d0b7a50c958ac3

Бджоли-феміністки навчилися чудово розмножуватися без участі самців. Відкриття було зроблено дослідницькою командою з Уппсальського університету (Швеція).

Вчені вивчили геном капських бджіл і порівняли його з геномами інших популяцій медоносних бджіл, щоб зрозуміти механізм безстатевого розмноження.

Більшість тварин розмножується статевим шляхом, коли для появи на світ нащадка потрібні і самці, і самки. Медоносні бджоли зазвичай дотримуються цього методу — королева-самка (матка) відкладає яйця, які потім запліднюються спермою самців-трутнів. Таким чином народжуються бджоли-самки (робочі бджоли). Трутні з’являються з незапліднених яєць, відкладених також маткою.

У даному ж випадку має місце дещо інша ситуація: робоча бджола-самка відкладає яйця, які запліднюються її власною ДНК і стають також новими робочими бджолами. На жаль, пояснення цієї унікальної поведінки ще не знайдено. Можливо, існує певний ген (група генів), який впливає на поділ клітин (геном досліджуваного виду бджіл значно відрізняється від генома інших видів бджіл).

Меттью Уебстер, один з дослідників Уппсалького університету, говорить: «Чому ця популяція бджіл у Південній Африці вирішила розмножуватися безстатевим шляхом — все ще таємниця. Але знання залучених в цей процес генів наближає нас до її розгадки».


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button